-

-
   Yerden Isıtma Borusu  

-

 

          Borulu Yerden Isıtma / Sulu ısıtma için      

                      Borular                 

Yerden ısıtma sistemleri doğru projelendirme , doğru malzeme ve doğru uygulama ile sorunsuz bir ısıtma sistemidir. Firmamız ; kurucu ortaklarının çeyrek asırlık mühendislik ve uygulama tecrübesi ile hizmet vermektedir. Yerden ısıtma sistemlerinde kullanılan birçok montaj ürünü , bu tecrübe ile firmamızca sizlere sunulmaktadır.

 

hızlı ve sağlıklı yerden ısıtma montajı günümğüz tekniği ile son derece güvenli hale gelmiştir.

Hızlı ve sağlıklı yerden ısıtma montajı

1980 li yıllarda üretilen borular hammaddeleri gereği çok sert olarak imal edilirdi.

Boruları döşeyebilmek için öncelikle bir ısıtıcı kazana ihtiyacımız var idi. Boruları içerisinden sıcak su dolaştırarak kıvırıp döşeme işlemlerini tamamlardık. Bugün ise teknolojinin gelişimi ile bazı firmalar + 5 C ortam sıcaklığına kadar ısıtma yapmadan döşenebilen boruları geliştirdiler.  

 

Borular

1. EVOH Oksijen Bariyerli yerden ısıtma boruları : İmalat sonrası boruların üzerine ince bir tabaka halinde bir geçirimsizlik kaplaması yapılır. Buna oksijen bariyeri adı verilir. Oksijen bariyeri sisteme oksijen alışverişini keserek korozyon ve dolayısı ile tortu oluşumunu önler. Sistemin bakım gereksinimi azalır ve ömrü artar.

Oksijen bariyerli boruların üzerine ek olarak oksijen bariyeri koruması kaplaması yapılabilir. Bu durumda oksijen bariyerinin de zarar görmesi önlenmiş olunur. Bazı firmaların üretimlerinde oksijen bariyeri koruması bulunmaktadır.

Oksijen bariyeri ne işe yarar ? Kapalı devre çalışan sitemin içerisine oksijen alışverişini durdurur. Oksijen girişi olmayan kapalı devre sistemde korozyon oluşumu ve tortulaşma yok denecek kadar azdır. Bu nedenle sistem bakımsız ve uzun ömürlü hale gelir.

 

2. Oksijen bariyersiz yerden ısıtma boruları : Borular imalat sonrası herhangi bir kaplama işlemine tabi tutulmazlar. Bu borularla kurulan sistemlerde zamanla tortulaşma oluşur ve sistemin temizlenmesi gereklidir. Temzilenmeyen sistemlerde verim düşmeleri oluşur.

   
evoh oksijen bariyerli borular

EVOH OKSİJEN BARİYERLİ BORU

Borular imalat sonrası oksijen bariyeri ile kaplanır.

EVOH oksijen bariyeri zarar görmeden yerden ısıtma montajı tamamlanmalıdır.

evoh oksijen bariyerli boru  

Yerden ısıtma boruları malzemelerine göre de gruplandırılır.

Birçok firmanın değişik malzemelerle imalatları mevcut olup piyasada en fazla bilineneler PPRC , PE-RT , PEX-b , PEX-c ve PEX- a ' dır.

Her malzemenin özellikleri farklı olup en yüksek çapraz bağa PEX-a ile ulaşılmıştır. Yani PEX-a boruların basınç , sıcaklık dayanımları en yüksektir.  Özellikle yüksek basınçlı sistemlerde PEX-a tercih edilmektedir.

 

Esneklik ve kolay işlenebilirlik .

Bazı borular çok kolay şekilde döşenebilmektedir. Özellikle PEX-a ve PE-RT borular + 5 hava sıcaklıklarına kadar ısıtma gerektirmeden döşenebilmektedir. ( Üretici firma montaj klavuzunu okuyunuz , bütün üreticiler için geçerli değildir )

Diğer borular ısıtılarak döşenebilir bunun nedeni malzeme yapısıyla ilgilidir. Esnek olmayan malzeme esnetilmeye çalışılırsa kılcal çatlaklar oluşur ve zamanla sorunlara yol açabilir. Bu nedenlerle montaj öncesi üretici firmaların teknik kataloglarından yeterli bilgiler alınmalıdır.

 

Boru çapları

Boru çapları genellikle 16 , 17 ve 20 mm dir. 20 mm boru çapı özel saha uygulamaları ve ısı kayıplarının karşılanamadığı durumlarda tercih edilir ve standart olarak stoklarda bulunmayan bir üründür. Avrupa'da ve Türkiye ' de ağırlıklı olarak 16 x 2 mm boru tercih edilmektedir.

 

Kangal Uzunlukları

Borular Türkiye'de genellikle 160 mt , Avrupa'da ise 250 / 500 veya 600 mt.lik kangallarda imal edilmektedirler. 500 ve 600 mt lik kangal borular uygulamada büyük kolaylıklar sağlamakta ve malzeme firesi daha düşük olmaktadır. Bazı hatlar 50 / 60 metre olabilirken bazı hatlar 70 / 80 ... / 110 mt .ye kadar çıkabilmektedir.

 

Borularda tıkanma olur mu ?

Olabilir . Sirkülasyon suyu temiz değil ise bu tür sorun yaşanabilir . Ayrıca Oksijen bariyersiz boru kullanımı durumunda da sorunlar oluşabilmektedir.

 

Boru miktarı ve döşeme aralığı hesabı nasıl yapılır ?

Boru aralıkları konutlarda 5 ile 25 cm arasında olabilmektedir. Boru aralığı ve boru metrajını binanın mimari özellikleri dolayısıyla ısı kaybı belirler . M2 ye şu kadar boru serilir demek hiçbir hesapla yapmadan kopyala yapıştır iş yapmak demektir. Bu nedenle binalarda öncelikle mahal bazında ısı kaybı hesabı yapılmalı ( binanın bulunduğu ile , binanın inşai özelliklerine göre bu değişir ) daha sonra üst döşeme malzemesine göre yerden ısıtma verim hesabı yapılmalıdır ( Parke döşeme ısı yalıtkanlığı nedeni ile zor ısınan ve ısıyı iletmek istemeyen bir yapıya sahiptir , mermer türü malzemeler ise ısıyı rahat iletebilen malzemelerdir bundan dolayı ısı verimleri çok farklıdır. ) Eğer bu hesaplamalar yapılmaz ise dengesiz bir sistem ortaya çıkacaktır.

   

Firmamızdan yerden ısıtma boruları yanında bütün yerden ısıtma ürünlerini temin edebilirisiniz. Türkiye.nin her yerine kargo , ambar yada TIR.la sevkini ekonomik olarak sağlıyoruz.

          

yerden ısıtma proje hesaplama için mimari projenizi mail yolu ile bize iletiniz. Sizinde bir inşaatınız var ise mimari projenizi bize mail ile atınız. Size kısa zamanda en uygun yerden ısıtma sistemini tasarlayıp toplam maliyetinizi mail ile bildiririz.

-

-