-

-Mühendislik Isı Sist.Ltd.Şti.

-

 

yerden ısıtma ile yaşam alanlarınızdaki zeminleriniz ılık olur.

 

Daha az Enerji ile  , daha fazla konfor daha sağlıklı yaşam ürünleri...

Sıcak Sulu Zeminden(Yerden, döşemeden) Isıtma

konerji mühendislik yerden ısıtma

 

 

Sulu Borulu yerden ısıtma uygulama yerleri :

Sulu borulu yerden ısıtma kapalı yada yarı açık alanların ısıtılması için uygundur. Uygulama inşaat yada tadilat aşamasında yapılabilmektedir. Bitmiş , kullanıma açık alanlarda bu sistemi uygulama imkanımız bulunmamaktadır.

 

Zeminden ne kadar bir yükselti oluşmaktadır ?

Sistemin boru döşemesi yapılmış yüksekliği 4.5 cm.dir. Şapı atılmış bir sistemin toplam yüksekliği 7 ile 10 cm arasındadır.

 

Hangi tür ısıtıcılar kullanılır ?

Sistemlerin beslemesi düşük sıcaklık ısı kaynakları ile yapılır. Doğalgaz kombisi , kazanı , katı yakıtlı kazan , ısı pompası , jeotermal kaynaklar sistem için uygundur. Sisteme gerekli besleme suyu sıcaklığı 45 / 35 C aralığındadır.

 

Ortam sıcaklığı kaç C 'ye kadar çıkabilir ?

Sistem dizaynı ve besleme suyu sıcaklığına bağlı olarak 60 C 'ye kadar ortam sıcaklığı çıkartılabilir. Bu tür uygulama için yapı malzemelerine göre ısı mühendislerince hesaplama yapılmalıdır. Normal yaşam alanlarındaki hesaplamalar maksimum 27 C .dir.

 

Hangi tür döşemelere uygundur ?

Isıya ve yerden ısıtmaya uygun malzemeler döşemelerde kullanılabilir. Her döşeme malzemesinin ısı iletim değeri farklıdır. Proje hesaplamaları bu döşeme malzemelerinin ısı iletim değerlerine göre yapılır. Hesaplama sonucunda malzeme mahalin ısı ihtiyacını karşılayabiliyorsa kullanılabilir. Isı ihtiyacı karşılanamıyorsa ek önlemler alınmalıdır.

 

Ücretsiz proje çizimi ve hesaplamaları yapılıyor mu ?

Firmamız proje bazlı uygulamalarda proje hesaplamalarını ve AUTOCAD çizimlerini ücretsiz olarak yapmaktadır. Proje hesaplamaları ve elektronik proje çizimleri sözleşme sonrası hazırlanır ve mail ile iletilir.

 

Tekliflendirme nasıl yapılmaktadır ?

Mimari projeniz ve iletişim bilgilerinizi bize mail ile ilettiğinizde özet fiyat listesi size mail olarak atılır. Fiyatlandırma ve malzemelerin seçimleri uygun ise sözleşme yapılır.

 

Uygulama ile ilgili kısıtlamalar .

Firma olarak Türkiye yanında yurt dışı projelerde de hizmet vermekteyiz. Uygulama alanı ve proje tutarı yeterli ise her yerde uygulama yapabilmekteyiz.

 

Hem radyatör hem de yerden ısıtma aynı binada uygulanabilir mi ?

Her 2 sistem bir arada kompakt karışım devresi kullanarak sorunsuz olarak kullanılabilir.

 

Sadece malzeme alımı yaparsak bize montajda yardımcı olabiliyor musunuz ?

Bu durumda 2 seçeneğiniz var. 1. si projeniz için şematik boru metrajları ve aralıkları verilir.2.si ise bizden teknisyen kiralayabilir siniz.

 

Boruların ömürleri ne kadardır ?

Bu tamamen boru özelliklerine ve çalışma şartlarına bağlıdır fakat üst kalite ürünlerde bu ömür 50 yılın altında değildir.

 

Garanti süresi ne kadardır ?

Kullanılan malzemeler Danfoss ise ürün garantisi 10 yıldır

 

Sıcaklık kontrollleri nasıl yapılmaktadır ?

Bunun için birçok seçenek vardır ve sistem fiyatını önemli ölçüde etkilemektedir. Isıtıcı cihaz termostatı vasıtası ile bütün sistem tek noktadan kontrol edilebileceği gibi her mahale ayrı termostat takılarak oda bazında kontrolde mümkündür. İstenirse akıllı telefonla da bütün mahallerin sıcaklığını uzaktan kontrol etmek mümkündür.

 

Sistem ne kadara mal olmaktadır ?

En fazla sorulan sorulardandır. Bunu önceden bilmek mümkün değildir. Yerden ısıtmada sisteme ait değişkenler çok fazladır. Boru markası , kollektör tipi , otomasyon direkt fiyatları değiştirmektedir. Bu nedenlerden ötürü mimari projenize ve isteklerinize göre hesaplama yaparak fiyat hazırlamaktayız.

 

Boru çapı nedir ?

Standart boru çapımız 16 x 2 mm .dir. Sistem gereksinimine göre 25 mm çapa kadar borular proje bazlı üretilmektedir.

 

Boruların çalışma basıncı ne kadardır ?

Boru firmalarına göre değişmektedir. Danfoss PE-RT çalışma basıncı 70 C / 6 bar , PE-Xa 90 C / 10 bar'dır. 2, 3 katlı evlerde sistemler 1,5 , 2 bar aralığındadır. Yüksek katlı ve basıncın yüksek oluştuğu tesislerde basınç sınıfı önemli hale gelmektedir.

 

Firmamız kurucu ortaklarının çeyrek asırlık tecrübesi ile 1998 yılında kurulmuştur. Yerden ısıtma konusundaki tecrübemizle sizlere hizmet veriyoruz.

 Firmamız kurucu ortaklarının çeyrek asırlık mekanik mühendislik tecrübesi ile 1998 yılında kurulmuştur.

  Firmamız kat bazında , oda bazında yada uzaktan erişimli yerden ısıtma sistemleri için malzeme satışı ve kurulum hizmetleri de vermektedir.

 

 

yerden ısıtma için makina dairesi planlama

 

 

Yerden ısıtmada ortam sıcaklığı daha düşük bile olsa ısınma hissi daha yüksek olmaktadır.

 

neden yerden ısıtma, yerden ısıtmanın avantajı

NEDEN YERDEN ISITMA ?

  İyi uygulanmış bir yerden ısıtma canlılar için bilinen en iyi ısıtma sistemidir.

Bütün canlılar ayak bölgesinden üşür , çoğu zaman ayak bölgesini ısıtmak ısınma hissi için yeterli olabilmektedir.

 Yerden ısıtmada ayak bölgesi en sıcak yukarı doğru ise daha serindir. Yani ayaklar 27 C lik bir yüzeye basarken baş bölgesi 20-22 C.ler seviyesinde olmaktadır.

Diğer ısıtma sistemleri öncelikle tavan bölgesini ısıttığından insanın yaşadığı alt bölge daha serin kalmaktadır. Tavan bölgesi 30 C.ye ulaştığı halde ayak bölgesi 18 C.lerde kalabilmektedir , buda üşüme hissi yaratmaktadır.

Ortamdaki 1 C.lik ısıtma farkı bile % 5 civarlarında enerji tüketimini artırabilmektedir.

 Yerden ısıtma sistem döşemesinde kullanılan Modpan Modülasyon panelleri alt kat dan gelen soğukları da önemli ölçüde azaltabilmektedir. Ayrıca belirli ölçülerde ses izolasyonuda yapmaktadır.

neden yerden ısıtma

 

BORULU YERDEN ISITMA , sulu yerden ısıtma

SULU - BORULU YERDEN ISITMA

Sulu - borulu yerden ısıtma sistemi kaba inşaat yada tadilatda uygulanabilen bir ısıtma sistemidir.

Borulu yerden ısıtmada öncelikle boruların altına ısı yalıtımı uygulanır. Günümüzde hem ısı yalıtımı hemde modül işlemini bir arada yapabilen modülasyon panelleri ( modpan )kullanılmaktadır. Modülasyon paneli üzerine ısı hesaplarına göre borulama işlemi yapılır. Borular bir merkezde ( kollektör ) toplanır.

Kollektörde toplanan borulara uygun bir ısıtma cihazı ile sıcak su beslemesi yapılır. Sıcak su beslemesi doğalgaz kazanı , kombi , katı yakıtlı kazan , termal su ( eşanjörle ) yada ısı pompası ile yapılır.

borulu yerden ısıtma

 

Sulu - Borulu yerden ısıtma : inşaat yada tadilat da uygulanabilen konforlu bir ısıtma şeklidir.

Firmamızın kurucu ortaklarının çeyrek asırlık tecrübesi ile hizmet vermekteyiz.

Kullandığımız malzemelerin bir miktarı kendi imalatımız bir miktarı ise distrübütörü olduğumuz firmaların ürünleridir. Montaj teknisyenlerimiz tamamen firmamızın kendi personelidir. Fiyatlandırmalar olabildiğince iskonto uygulanarak yapılmaktadır.

yerden ısıtmada 10 yıla kadar garanti

Yerden Isıtmada Garanti :

DANFOSS sistemde garanti 10 yıldır. Bu garanti firmamızca yapılan uygulamalarda geçerlidir.

DANFOSS grup kuruluşlarından DEVI ısıtma kablolarında bu garanti süresi 20 yıldır.

YERDEN ISITMA KESİTİ , yerden ısıtma yapımı , yerden ısıtma nasıl yapılır

YERDEN ISITMA KESİTİ :

Yukardaki resimde görüldüğü gibi yerden ısıtma boruları aynı zamanda boruya yastıklama işlevi gören modülasyon paneli üzerine serilir. Yerden ısıtma sistemi şap atılmış halde mevcut zemini 70-80 mm yükseltecektir. Bu yükselti projelendirmede dikkate alınmalıdır.

Yerden ısıtmada kenarlara yalıtım bantı uygulanır. Bunun nedeni yüzer şap elde etmek içindir. Şapın zamanla çatlamalrı ve dağılmalrının önüne geçilir.

Yerden ısıtmada boru aralıkları çok değişken olup ısı kaybı ile doğru orantılıdır. Aynı binada bazı yerlerde 75 mm olabilen aralıklar bazı yerlerde 25 cm olabilir. Bunun nedeni zemin malzemesi , odanın ısı ihtiyacı ve konfor sıcaklığıdır. Aynı binada 20 m2.lik 2 odada farklı boru miktarları çıkabilir. Mesela 20 m2.lik salonda 220 mt boru çıkarken yatak odasında 140 mt. boru çıkabilmektedir. Bütün bunlar mimari projeden hesap edilerek bulunur. Eğer bu hesaplar yapılmaz ise ömür boyu sorun olarak karşımıza çıkacaktır.

 

Yerden Isıtma Proje ve Hesabı :

 

Yerden ısıtma hesabı için öncelikle binanın ısı ihtiyacı hesaplanır. ( Her mahalin ayrı olarak )

Isı kaybı hesabından sonra döşeme , su beslemesi - mahal sıcaklığına göre boru döşeme hesabı yapılır.

Yerden ısıtma hesabı yapılırken taban sıcaklığı 30 C.yi geçmemelidir. Bu kısıtlama nedeni ile boru miktarları artmaktadır.

Yüksek sıcaklık beslemesinde taban sıcaklığı yükseleceğinden sağlıksız ortam oluşacaktır.

 

yerden ısıtma hesabı , yerden ısıtma projesi

yerden ısıtma projesi - yerden ısıtma hesabı

Yukarıdaki projede ısı kaybı ve döşeme cinsine göre hesaplama ve döşeme şekli bazı bölgelerde 7.5 bazı bölgelerde

15 cm çıkmıştır.

yerden ısıtma projesi

Yukardaki projede ısı kaybına göre boru aralıkları 30 cm çıkmıştır.

 

Yukarıdaki mimariye göre yapılan proje çalışmasında ise boru aralıkları 7,5 cm ile 30 cm arasında değişmektedir.

 

YERDEN ISITMA SU SICAKLIKLARI

Yerden ısıtma sistemlerinde besleme suyu sıcaklığı 35-40 C arası alınmalıdır.

Eski yıllarda besleme suyu sıcaklığı 55 hatta 60 C olarak alınırdı.

Enerji maliyetlerinin artması ile artık besleme suyu sıcaklıkları düşürülmüştür.

Yerden ısıtmanın az enerji tüketmesi için besleme suyu sıacklık seçimi çok önemlidir. Bütün hesaplamalar buna göre yapılmalıdır.

KONERJİ tarafından hesaplama ve uygulaması yapılan projelerde bu standartlar göz önüne alınmaktadır.

Isı pompalarının en az elektrik tükettiği çıkış suyu sıcaklığı bütün üreticiler tarafından 35 C olarak kabul edilmektedir.

yerden ısıtmada besleme suyu sıcaklığı 35-40 C olarak alınır

   

YERDEN ISITMA BORULARI

Yerden ısıtmanın en önemli metaryalidir.

Yerden ısıtmanın ömrünü belirleyen malzemedir. Yerden ısıtma sisteminde kollektör ve otomasyon sistemleri her zaman değiştirilebilir fakat boru ve altındaki modülasyon paneli değiştirilemez. Bu nedenle bu malzeme seçimi çok iyi yapılmalı ve uygulanmalıdır.

Yerden ısıtma boruları PPRC - Polibütan - PEXa , PEXb - PEXc yada PE-RT olabilir. Her malzeme farklı karaktersitik özellikler gösterir.

yerden ısıtma borusu , zemin ısıtma borusu

 

yerden ısıtma sıcaklık hesabı

YERDEN ISITMADA OTOMASYON :

Yerden ısıtma sistemlerinde sıcaklık kontrolleri kablolu yada kablosuz olarak yapılabilir.

İnşaat halindeki projelerde kablolu sistem uygulamak daha pratik ve ekonomiktir.

yerden ısıtmada otomasyon , yerden ısıtma sıcaklık kontrolü

   

YERDEN ISITMA BORU ÖMRÜ :

Yerden ısıtma sistemlerinde boru ömrü kurulan sistemin özelliklerine  bağlıdır.

Boru ömrünü :

1. Sistemin basıncı

2. Sistemin çalışma sıcaklığı

3. Boru malzemesi

4. Oksijen Bariyeri direkt olarak etkiler.

 

 

yerden ısıtma boru ömrü

 

Yerden ısıtma boru ömrü

YERDEN ISITMA KOLLEKTÖRÜ

Yerden ısıtma sisteminin ana kontrol merkezidir. Sadece açma kapamalı , otomasyona uyumlu reglaj ayarlı yada otomasyona uyumlu debimetreli olarak modelleri vardır.

Sadece açma kapamalı olan modelde hatlar açılır ve kapatılır herhangi bir ayar ve kontrol yapılamaz.

Reglaj ayarlı ve debimetreli olan modellerde her türlü ayarlama imkanı vardır ve otomasyona uyumludur.

yerden ısıtma kollektörü

 

yerden ısıtma kollektörü

danfoss yerden ısıtma sistemleri , danfoss pert boru , danfoss zemin ısıtma boruları

KONERJİ Müh.Ltd.Şti.- DANFOSS İŞBİRLİĞİ İLE MÜKEMMEL SONUÇ...

DANFOSS - Almanya tarafından üretilen PE-RT EVOH oksijen bariyerli borularla yerden ısıtma ve duvardan ısıtma uygulaması çok daha kolay ve çok daha dayanıklı...

DANFOSS PE-RT boru BROŞÜRÜNÜ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

DANFOSS FLEX PE-RT EVOH Oksijen bariyerli zemin ısıtma boruları ve avantajları :* ISITMA GEREKTİRMEYEN DÖŞEME TEKNİĞİ İLE ZAMANDAN TASARRUF...

* ÇOK ESNEK YAPISI İLE KILCAL ÇATLAMALARIN OLUŞUMU ÖNLENİR...

* PEX-a, b,c tipi borulardan daha yüksek ısı iletim katsayısı

* Daha yüksek basınç dayanımı

* Gizli EVOH OKSİJEN BARİYERİ ile daha uzun ömürlü koruma

 MODPAN MOdülasyon paneli ile kendi yerden ısıtmanızı kendiniz yapabilirsiniz , uzman mühendislerimiz satın alma sonrası her türlü desteği verecektir.

 

 

Kurucu ortaklarımızın 1989 yılında teslim ettiği ilk uygulamalar hala sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmektedir.

 

 

yerden ısıtma sistemlerinde fiyatlar birçok değişkene bağlıdır. Ortalama bir fiyatdan bahsetmek imkansızdır.

KONERJİ YERDEN ISITMA SİSTEMLERİ

Firmamızın ana iştigal konusudur. Bugüne kadar binlerce projede başarı ile uyguladığımız bir sistemdir.

Boru ve diğer aksamları projeye uygun olarak seçeriz.

Yerden ısıtma fiyatlandırmalarında birçok değişken sözkonusudur. Bu nedenle fiyatlarda da 2 hatta 3 kata kadar değişimler olmaktadır.

Boruların fiyatları özelliklerine ve markasına göre değişmektedir.

Altda kullanılan izolasyon malzemeside fiyatları değiştirmektedir. Standart 20 mm izolasyon ile orjinal modülasyon paneli kullanımında 2 kat fiyat değişimi olmaktadır.

Kollektörlerde de 4 kata kadar fiyat değişebilmektedir. Firmamız hiçbir zaman yerden ısıtmaya uygun olmayan kollektörleri kullanmamaktadır.

Ayrıca oda termostatı ve otomasyonlarda fiyat değişiminde neden olmaktadır.

Bütün bu nedenlerle yerden ısıtma karşılıklı isteklerle şekillenmektedir.

   

yerden ısıtma malzemesi , yerden ısıtma borusu , pe-rt boru , esnek yerden ısıtma borusu , evoh oksijen bariyerli boru

YERDEN ISITMADA ISITMA BORUSUNUN ÖNEMİ

Yerden ısıtma boruları :

1. EVOH OKSİJEN BARİYERLİ

2. OKSİJEN BARİYERSİZ olarak oksijen bariyerlemesine göre 2 gruba ayrılır.

AYRICA MALZEME İÇERİĞİ VE YAPISINA GÖRE

1. pe-xa

2. pe-xb

3. pe-xc

4. pb

5. pprc

6. pe-rt olmak üzere çeşitlere ayrılır.

Firma olarak PE-XA , PE-XB ve PE-RT boruları projelerimizde kullanmaktayız.

Her borunun ısı iletimi , çalışma şartları diğerlerinden farklıdır. Bu seçimleri kullanıcı ile ve projenin yapısına bağlı olarak seçiyoruz.

Ağır çalışma şartları için DANFOSS EVOH OKSİJEN BARİYERLİ boruları tercih etmekteyiz.

Borular bu özellikleri nedeni ile projenin fiyatını da büyük oranda değiştirmektedirler. Fakat yerden ısıtma geri dönüşü olmayan bir iş olduğundan seçimler titizlikle yapılmalıdır.

   

DANFOSS DÖŞEMEDEN ISITMADA GÜVENİLİR ÇÖZÜMLER ŞİMDİ KONERJİ İLE SİZLERE DAHA YAKIN

DANFOSS SULU BORULU Döşemeden ısıtma sistemleri
DANFOSS döşemeden ısıtma boruları son derece esnek olan DOWLEX 2388 hammaddeden üretilmektedir. Boruların ısı iletim değeri 0.40 W/mK.dır.
DANFOSS ısıtma boruları EVOH Oksijen bariyeri ile korumaya alınmıştır.
DANFOSS yerden ısıtma sistemleri DANFOSS kollektörleri , DANFOSS oda termostatları ile konforunuzu tamamlar.
DANFOSS yerden ısıtma boruları 5 C hava şartlarına kadar soğuk olarak döşenebilir. Bu özellik nedeniyle çok kolay uygulama şekline sahiptir.
 DANFOSS ürün kalitesi ; 25 YILLIK KONERJİ kurucu ortaklarının uygulama tecrübesi ile sizlere sunulmaktadır.

İnşaat halinde yada tadilatda bir binanız var ise ; mimari projenizi bize ulaştırdığınızda size uygun çözümü kısa zamanda sunarız.

Döşemeden ısıtma sistemleri yeni binalarda yada tadilat da olan binalarda uygulanır.

   

yerden ısıtma panelleri , modpan ısı yalıtımı paneli , ısı yalıtımlı yerden ısıtma stroforu , ısı paneli , duvardan ısıtma paneli , zemin ısıtma paneli , döşemeden ısıtma yalıtımı

MODPAN Döşemeden ısıtma ısı yalıtımı ve modülasyon panelleri ile ısıtma sistemleri çok daha güvenli çok daha uzun ömürlü ve çok daha verimlidir.

1. MODPAN yerden ısıtma yalıtım panelleri katlar arasında çok iyi ısı ve ses yalıtımı yapar.MODPAN zemin ısıtma panellerinin toplam kalınlığı 45 mm.ir. Alt kata ısı ve ses geçmesi bu panellerle önlenir.

2. MODPAN zeminden ısıtma modülasyon panellerinin ek yerlerinden ısı köprüsü oluşmaz.Buda zaman içerisinde kullanıcılara ek enerji tasarruf sağlar . İki panel erkek ve dişi U bağlantısı sayesinde bir bütün oluşturmaktadırlar.

3. İnşaatı yapanlar içinde MODPAN panellerin ek üstünlükleri mevcut dur. Modpan modül panellerde şap tutunma yüzeyi artırılmış ve böylelikle ısı paneli ile şapın daha iyi tutunması sağlanmıştır.

4. MODPAN modülasyon panellerinde borular direkt olarak ısı yalıtım paneline temas etmez . böylelikle boruların bütün yüzeyi ısı akışı için kullanılmış olunur.

   

Konerji Mühendislik Zeminden ısıtma sistemleri , döşemeden ısıtma sistemleri , yer kaloriferi

KONERJİ Mühendislik Ltd.şti Zemin Isıtma Sistemleri

 

 Firmamız tarafından projelendirilen ve uygulaması yapılan zeminde ısıtma sistemleri binanızın ömründen daha uzun bir ömre sahiptir.

 1989.de uygulaması yapılan zeminden ısıtma sistemlerimiz hiçbir sorun yada arıza yaratmadan hala çalışmaya devam etmektedir.

 Yerden ısıtma sistemleri iyi bir mühendislik hesabı ve uygulama ile en sorunsuz ve insan anatomisine en uygun ısıtma sistemidir.

 Taban sıcaklığı dizaynı 27-28 C , besleme sıcaklığı 35-40 C.ye göre yapılmışsa toz yakması yada insan sağlığını etkileyecek toz sirkülasyonu yapması mümkün değildir.

 Konerji Mühendislik çeyrek asırlık tecrübesi ile size en uygun malzeme ve uygulama modelini seçecektir.  Tecrübeli mühendislerimiz projenize uygun ısıtma sistemini size önerir . Örneğin kesikli kullanıma sahip bir mekan için sulu borulu yerden ısıtma sistemini size önermeyecektir. Binanın bulunduğu bölgedeki enerji kaynakları göz önüne alınarak sistem ve ısıtıcı dizaynı yapılacaktır.

 KONERJİ Mühendislik tarafından yapılan zeminden ısıtma sistemlerinde sistem riski sıfırdır . Yerden ısıtma sistem kurulumu ; proje aşamasından montaj bitimine kadar sürekli test edilerek kontrol altında tutulur.

 Yerden ısıtma borularımız ısıtıcı cihazınıza ve sistemin kullanım amacına uygun olarak tecrübeli mühendislerimizce seçilir. Hamam ısıtma sisteminde kullanılan boru ile ev ısıtmada ve duvardan ısıtma-serinletmede kullanılan boru ve aksesuarlar aynı niteliklerde değildir.

   

yerden ısıtma ısı dağılımı , zeminden ısıtma , zemin ısıtam sistemleri , sulu borulu döşemeden ısıtma , yer kaloriferi

KONERJİ Mühendislik yerden ısıtma sistemleri

 

***Kurucu ortaklarının 28 yıllık yerden ısıtma tecrübe ile ( Makina Mühendisi A. GÜNAY denetiminde) projelendirme

*** En az 20 yıllık montaj teknisyenler ile montaj

*** 0 Risk ile iş teslimi

*** Gerçek projelendirme ve mühendislik hesapları

*** Uluslararası konfor şartlarına uygun dizayn

*** Montaj aşamasında ve montaj sonrasında gerçek çalışma şartlarında test

*** Kullanım amacına ve şekline göre zemin ısıtma önerisi

*** Alman WB-Comfort verileri ve DIN normlarına göre hesaplama

*** Düşük sıcaklık ile çalışmaya göre dizayn

*** Her türlü alternatif ısı kaynakları kullanımına uygun düşük sıcaklık çalışmasına uygun besleme dizaynı

*** Eksiz boru ve montaj tekniği

*** Isı pompasına uygun dizayn ve uygulama

*** Termik güneş enerjisi beslemesine uygun dizayn ve uygulama

KONERJİ Mühendislik Ltd.Şti. Borulu ( Sulu ) Yerden Isıtma Sistemi ile Avantajlarınız Nelerdir ?

 

Yerden ısıtma , Zeminden ısıtma yada Döşemeden ısıtma

Radyatör , Fan Coil ile ısıtma

Isı ve Ses Yalıtımı

Yerden ısıtma sisteminde uygulama esnasında boruların altına ısı yalıtımlı modülasyon paneli uygulanmak zorundadır. Bu ısı yalıtımlı modülasyon küçük bir ek maliyet getirmesine rağmen birçok avantaj sağlar.

Radyatörlü yada fan coilli ısıtma sisteminde binaların katları arasında herhangi bir ısı yalıtımı yapılması mecrubiyeti yoktur.

Isıl Konfor

Yerden ısıtma bütün canlılar için en ideal ısı dağılımını gerçekleştirir. Zemin bölgesi dediğimiz ayak bölgesi en sıcak bölgedir ve konut , ofis gibi yaşam alanlarında 27- 28 C olarak dizayn edilirler. Yaşamadığımız yani ısıtmaya ihtiyacımız olmayan tavan bölgesinde sıcaklık değeri 16-18 C.dir. Buda önemli oranda yakıt tasarrufu demektir.

Isıl konfor tam olarak sağlanamaz. Tavan bölgesi gereğinden çok fazla ısınır ve genellikle 26-30 C arasına ulaşır. Isıtmanın gerekli olduğu ayak bölgesi 16- 18 C olur ve devamlı ısıtma ihtiyacı ve tavandaki aşırı ısı kaybı nedeniyle fazla yakıt harcaması gerçekleşir. Tavanda istenmeyen ısıl birikimler oluşur.

Alternatif Enerji Kaynaklarının Kullanımı

Yerden ısıtma uygun dizayn kriterleri ile her türlü alternatif enerji kullanımına açıktır. Özellikle güneş enerjisi destekli ısı pompası kullanımında dünyanın en ucuz ısıtması sağlanır. Sadece güneş enerjisi desteği bile önemli oranlara ulaşabilir. Yerden ısıtmada besleme su sıcaklığı seçimi alternatif enerjinin verimli yada verimsiz kullanımını önemli oranda etkiler. Firmamızın besleme su sıcaklığı seçimi 35-40 C.dir. Bu sıcaklık en verimli çalışmayı garanti altına alır.

Radyatör yada fan coilli sistemlerde alternatif enerji kullanımı sistemin yüksek sıcaklık gereksinimi nedeniyle etkili olmaz. Alternatif enerji kaynaklarının sıcaklıkları genellikle radyatör ve fan coilli sistemler için yetersizdir.

Nem Dengesi

Zeminden ısıtma sistemlerinde bütün döşeme alanı ısıtıcı vazifesi görür ve bu nedenle ılık bir zemin sıcaklığı elde edilir. Ilık zemin nem dengesini bozmaz.

Radyatör yada fan coiller küçük ısıtma yüzeyleri ile bulundukları mekanı ısıtırlar ve yüksek sıcaklık gereksinimleri vardır. Isıtılan alanın bütün havası ısıtıcıların içerisinde sirküle eder ve yüksek sıcaklıktaki yüzeye değen havanın nem dengesi bozulur. Nem dengesi için ilave önlemler alınmalıdır.

Hava Kalitesi

Hava kalitesi bozulmaz.Mevcut havanız korunur.

Hava kalitesi bozulur.Nem düşer ve kuru hava oluşur.

Toz Yakma

Zeminden ısıtmada zemin üst sıcaklığı 27-28 C.dir. Bu sıcaklıkların toz yakması imkansızdır.

Fan coil ve radyatörlü sistemler yüksek sıcaklıklarda çalışırlar ve tozları yakarlar.

Enerji Tüketimi

Mimari yapıya bağlı olarak en az % 25 daha az enerji sarfiyatı vardır. Yüksek yapılarda bu oran çok daha yüksektir. Zeminde yapılan ısı yalıtımı , düşük sıcaklıkta çalışan cihazlar ve düşük sıcaklıktaki suyun sirkülasyonundan kaynaklanan kayıplarda katıldığında sağlanan tasarruf daha da büyük olacaktır.

Tavandan ve duvarlardan oluşan ısı kayıpları iç dış sıcaklık farkından kaynaklanan ısı iletimi ile çok fazladır. Yüksek sıcaklılarda çalışan cihazlar , borulardan oluşan ısı kayıpları çok daha fazladır.

Dekorasyon

Tamamen mimari yerleşim özgürlüğü vardır.

Mimari yerleşim özgürlüğü yoktur ve eşya yerleşimi için cihaz yerleri iyi seçilmelidir ve mekanda alan kayıpları oluştururlar.

Bakım Masrafı

Yerden ısıtma sistemleri bakım gerektirmez. Eğer merkezi sistem ve DKP saç kalorifer kazanı kullanıyorsanız belirli zamanlarda içerisindeki çamur türü atıkların temizlenmesi gereklidir.Bu süre 5 yıl ile 20 yıl arasında değişir.

DKP saç radyatörler pas çözünmesi ve oksidasyon nedeniyle belirli bir süre sonra çamurlaşma nedeniyle sirkülasyonlarında azalma yaratırlar . Kullanılan ısıtıcı tipine göre belirlei sürelerde temizlenmeleri gerekir. Fan coil cihazları sürekli bakıma ihtiyaç duyarlar , özellikle filtrelerin temizlenmesi sağlık açısından gereklidir.

Ömür

Yerden ısıtmada kullandığımız boruların ömürleri 100 yılın üzerindedir. Kullandığımız borular kasti bir işlem ve güneş görmediği sürece bina ömrü kadar hizmet edecektir.

DKP saç radyatörlerin ömürleri 15 ila 20 yıldır. Yani her 15 yılda tekrar aynı masraf tekrar yapılacaktır. Fan coil cihazları sürekli hareket halinde parçalara sahip olduğundan belirli zaman sonra fazla ses yapacaklar ve rahatsızlık yaratmaya başlayacaklardır.

Uygulama Zamanı

100 m2 zemin ısıtma alanı için MODPAN modülasyon paneli ve PE-RT ısıtma - serinletme borusu ile sistem 1 iş gününde tamamlanablir.

Borulama için ayrı işçilik , montaj için ayrı işçilik bedeli alınır .

Sağlıklı Ortam

Zeminden ısıtma canlılar için en sağlıklı ortamı hazırlar. Nem dengesi bozulmaz, havayı kurutmaz , toz sirkülasyonu yok denecek kadar azdır.Bütün yüzey ısıtıcı eleman görevi gördüğünden düşük sıcaklıkla ısıtma sağlanır.

Radyatör ve fan coille ısıtma sisteminin sağlık açısından birçok olumsuz etkileri vardır. Ortamdaki nem dengesi bozulur , toz sirkülasyonu nedeniyle boğazlarda yanma oluşur. Fan coil cihazları iyi temizlenmezse bakterilerin üremesine yardımcı olur.

Kurulum Bedeli

Zeminden ısıtma sisteminde radyatör ve fan coille ısıtmaya göre ek malzemeler kullanılır . Bunun en başında Modülasyon Paneli dediğimiz hem ısı hemde ses yalıtımını gerçekleştiren panel gelir. Bu nedenle radyatörlü sisteme göre ilk kurulumu biraz daha pahalıdır.

DKP saç panel radyatörlerin ilk kurulumu daha ucuzdur.

Rejim Süresi

Sulu borulu yerden ısıtmada rejim süresi üst döşeme malzemesinin ısı iletim katsayısı ile doğru orantılıdır. Seramik , mermer ve granit türü malzemelerde 3-4 saat , halı , parke türü malzemelerde ilk ısıtma süresi 6- 12 saat arasında olabilir. Kablolu elektrikli yerden ısıtmada bu süreler çok daha kısadır.Kısa süreli kullanım için borulu yerden ısıtma uygun değildir.

Fan coille ısıtmada rejime girme süresi çok kısadır. Radyatörle ısıtmada 15 dakikada ısıtma işlemi başlar. Kısa sürede rejime girmesi nedeniyle bu sistemler tercih edilebilir. Kesikli kullanım için daha uygundur.

   

BORULU YERDEN ISITMADA OTOMASYON ve SICAKLIK KONTROLÜ

Borulu yerden ısıtma sistemlerinde sıcaklık kontrolü diğer yerden ısıtma sistemlerine göre daha zordur. Borulu yerden ısıtma sistemleri çok hızlı tepki vermezler ve bu nedenle alınan sıcaklık sinyallerinin sistemin çalışma durumunu ani olarak değiştirmesi mümkün değildir. Sulu borulu zeminden ısıtma sistemlerinde en çok uygulanan sıcaklık kontrolü oda içerisine konulan oda termostatı vasıtası ile on-off kontrol şeklindedir fakat bu kontrol yerden ısıtma için çok uygun bir yöntem değildir fakat ucuz bir kontrol yöntemidir. Aşağıdaki tabloda yerden ısıtma sıcaklık kontrol yöntemleri ayrıntılı olarak anlatılmaya çalışılmıştır.

kompakt karışım devresi ile sıcaklık kontrolü

KOMPAKT KARIŞIM DEVRESİ İLE YERDEN ISITMA SICAKLIK KONTROLÜ

 

Kompakt karışım devrelerimiz montaja hazır halde teslim edilir. Sistem üzerinde sirkülasyon pompası ,manuel  sıcaklık ayarı , termometre , hava tahliye ve doldurma ağzı ile karışım vanası mevcutdur.

 

Kompakt karışım devresi direkt olarak kollektörlerin önüne bağlanabileceği gibi uygun kapasite kontrolü ile cihaz çıkışına da bağlanabilir.

 

Aynı besleme hatlarında hem radyatör hemde yerden ısıtma kullanılması durumunda sorunsuz bir çalışma sağlar.

 

   

HAT BAZINDA YERDEN ISITMA SICAKLIK KONTROLÜ

HAT BAZINDA ODA KONTROL

Her ısıtma hattına bir adet duvar tipi termostat takılarak kontrol sağlanır.

Her besleme hattında kullanılması gerektiğinden ilk yatırım değeri yüksektir.

Binaların bazı noktalarında sıcaklık konrtrolü isteniyorsa yada diğer mahaller radyatör ve bazı hatlar yerden ısıtma yapılmak isteniyorsa uygun ve pratik bir çözümdür.

 

Kablo bağlantısı gerektirmediğinden kurulum işlemi kolaydır.

 

 

 

standart yerden ısıtma termostatı , zeminden ısıtma termostatı

STANDART KABLOLU YERDEN ISITMA TERMOSTATI

Her ortama bir yada birden fazla  termostat ve sisteme aktüatör monte edilerek yapılan otomasyon sistemidir.

DANFOSS oda termostatları ortamdan aldıkları sinyallere göre sistemi açıp kapatırlar .

Bu gruptaki termostat kontrolü kablo vb . işçilik zorlukları nedeniyle kurulumu daha fazla emek gerektirmektedir.

   

termal vana motoru , yerden ısıtma motorlu vana , aktüatör

DANFOSS TERMAL VANA MOTORU

Oda termostatlarından alınan sinyale göre ilgili odaların hatlarını açarlar yada kapatırlar. 230 V yada 24 V olmak üzere 2 ayrı modelde ve NA yada NK olarak imal edilirler.

 

Standart yada kablosuz oda termostatlarından alınan sinyale göre hatları açıp kapatırlar.
 

   

KABLOLU TERMOSTATLAR İÇİN ANA KONTROLÖR

KABLOLU TERMOSTATLAR İÇİN ANA KONTROLÖR

 

Oda termostatlarından alınan sinyallerin termal vanalara dağılımını sağlarlar.

Kollektrö kutularının içine yada yanına monte edilir.

   

 

 

Yerden ısıtma sistemleri ve kullanım alanları

borulu yerden ısıtma , modülasyon paneli ve kenar yalıtım bantı ile eksiksiz ve sorunsuz bir uygulama

YERDEN / ZEMİNDEN ISITMA SİSTEMLERİMİZ :

Isıtma gereksiniminin olduğu her yerde gerekli şartlar sağlanıyorsa uygulanabilir. Yerden ısıtma sisteminin uygulanması için uygulanacak alanın yeni inşaat yada tadilat aşamasında olması gereklidir.

Kullanmış olduğumuz yerden ısıtma borularımızın çalışma ömürleri yaklaşık 100 yıldır.

Yerden ısıtma sistemlerimiz döşeme öncesi , döşeme esnasında ve montaj bitiminde tekrar testlere tabi tutulur. Borular eksiz olarak döşenir. Diğer ısıtma sistemlerinden çok daha fazla dikkatle montaj yapılır ve testlere tabi tutulur.

PPRC , PEX-a , PEX-b ve PEX-c borularla yapılan yerden ısıtma uygulamalarımızda borular ısıtılarak döşenir , bu tip borularda kılcal çatlamalar oluşmaması için soğuk döşeme yapılmaz.

PE-RT borular yapıları gereği çok esnek olduklarından 0 C hava sıcaklığına kadar soğuk olarak döşenir. Uygulama sonrası yapılan testlerle ve test göstergesi ile sistem teslim edilir.

 

iyi bir ısıtma sistemi : sorun yerine konfor sağlamalı , uzun ömürlü olmalı , az enerji tüketmeli , beklentileri karşılamalıdır.

Bir ısıtma sisteminden beklentiler nelerdir ?

 İyi bir ısıtma sistemi az enerji harcamalıdır

 Her türlü enerji kaynağı ile kullanılabilmelidir.

 Uzun ömürlü olmalıdır.

 Sağlıklı olmalıdır.

 Hava sirkülasyonu yapmamalıdır.

 Tozları yakmamalıdır.

 Sorun çıkartmamalıdır. 

Konerji Müh. Yerden / zeminden / döşeme ısıtma sistemleri :

 35-40 C besleme sıcaklığına göre dizayn edilir

 Uzun yıllar kalitesini kanıtlamış malzemeler kullanılır

 Uzman montaj ekiplerince uygulamanız yapılır.

 Bina ömrüne eşdeğer bir ısıtma sistemine sahip olursunuz.

 Türkiye.nin her yerine montaj garantisi

 Her mahal / odanın hesabı analizli olarak yapılır.  

 

 KONERJİ Mühendislik Ltd.Şti. tarafından projelendirilen ve uygulaması yapılan döşemeden ısıtma uygulamalarında aşağıdaki avantajlara sahipsiniz:

 

 Isı pompası ile beraber uyguladığımızda işletmesi en ucuz ısıtma sistemine sahip oluyorsunuz.

 

 Bütün ısıtma cihazlarına ve alternatif enerji kaynaklarına uyumlu bir sisteme sahip oluyorsunuz.

 

 Düşük sıcaklık beslemesine göre dizayn yaptığımızdan hava sirkülasyonu en düşük ısıtma sistemine sahip oluyorsunuz.

 

 Taban sıcaklık dizaynımız 28 C olduğundan toz yakması ihtimali yoktur.

 

 Eksiz ve uygulama anında yaptığımız özel testlerimizle binanızın ömrüne eşdeğer bir ısıtma sistemine sahip oluyorsunuz.

 

 KONERJİ Müh.Ltd.. Ege Bölgesi yanında Türkiye.nin diğer illerine ve yurt dışına da hizmet vermektedir.

 

zeminden ısıtma , döşemeden ısıtma , borulu yerden ısıtma , altdan ısıtma , zemin ısıtma , modülasyonlu yerden ısıtma

  Döşemeden ısıtma uygulaması

Firmamız döşemeden ısıtma uygulamalarında proje bazlı olarak çalışmaktadır.

 Türkiye'nin neresinde olursanız olun mimari projenizi , projenin yapı elamanlarını ve taban döşeme malzeme cinslerini bize bildirdiğinizde çok kısa zamanda ücretsiz teklifimizi size email yoluyla ulaştırıyoruz.

 Yerden ısıtma hesaplamalarımız tamamen bilgisayara analizi ile yapılmaktadır. Türkiye.nin bütün iklim bilgileri ve son 3 yıllık il bazlı meteorolojik davranışlar programımıza yüklenmiştir. Buradan hatasız olarak malzeme miktarlarını ve bina analizlerini yapabilmekteyiz.

 Size öncelikle toplam teklif tutarı ve malzeme nitelikleri ile teklif gönderilir. Sözleşme anında çok daha fazla bilgiye sahip olacaksınızdır.

 Eğer sözleşme öncesi malzeme miktarlarını yada proje çiziminide istiyorsanız bu durumda bu hizmetlerin bedelini ödemeniz gerekmektedir. Bu bilgiler size gelen teklifte yer alacaktır.

Yer

 

 Yerden ısıtma boru hesabını nasıl yapıyoruz?

 Son yıllarda ısı pompasının kullanımının artması ile yerden ısıtma sistemlerindeki besleme su sıcaklıkları olabildiğince düşmüştür . Bu durumda yüksek sıcaklıkla besleme hesabına göre yerden ısıtma yapıldığında kullanıcılar ilk yatırımı düşük  fakat kullanım bedeli yüksek bir sisteme sahip olmaktadırlar. Bütün sulu borulu zemin ve duvar ısıtma sistemlerimizde düşük sıcaklık beslemesine göre dizayn yapmaktayız.

Yerden ısıtma çeşitleri  , kullanım yerleri

Borulu Sulu Zeminden ısıtma

Büyük alanlara sahip binalar , villalar , işyerleri , sürekli kullanılan binalarda

Her türlü alternatif enerji kaynağı ile sistem beslenir. Güneş enerjisi veya ısı pompası ile çok ekonomik bir ısıtma şeklidir.

Elektrik Kablolu Zeminden Isıtma

Orta ve küçük ölçekli binalarda , dairelerde , hafta sonu evlerinde , hamamlarda , kış bahçelerinde , kapalı balkon ısıtılmasında

Sadece elektrik enerjisi ile çalışır. Tesisat ve ısıtıcı kaybı oluşmadığından küçük dairelerde, hamamlarda ve iyi izoleli binalarda çok iyi sonuç verir. Çok kontrollü bir ısıtma şeklidir.

Karbon Filmle Zeminden Isıtma

Parke ve halı altı ısıtmada kullanılır . Direkt elektrikle çalışır.

Parke döşeme öncesi yada mevcut parkenin kaldırılmasıyla sistem döşenir. Her mahal ayrı termostatla kontrol edilir. Kesikli kullanıma uygundur. TESİSAT VE ISITICI KAYBI OLMADIĞINDAN RADYATÖRLÜ ISITMAYLA REKABET EDEBİLİR.Cami ısıtılmasında alternatifsiz tek çözümdür.

 

 

 Zeminden( Döşemeden- Tabandan ) Isıtma Nedir?
 Fizik kuralları, insan anatomisine en uygun üniform ısının taban zeminlerinden yükseldiğini ispatlıyor. Atalarımızın deneyimleri bile ayağını sıcak, başını serin tut diyor. Isınan hava yukarı doğru hareket eder! Bu gerçeğe bağlı kalınarak zeminden ısıtma sistemlerinin radyatörlü yada klimalı sistemlere nazaran neden daha konforlu olduğu anlaşılabilir.

 

 

Zeminden( Döşemeden- Tabandan ) Isıtma Nedir?

 Fizik kuralları, insan anatomisine en uygun üniform ısının taban zeminlerinden yükseldiğini ispatlıyor. Atalarımızın deneyimleri bile ayağını sıcak, başını serin tut diyor. Isınan hava yukarı doğru hareket eder! Bu gerçeğe bağlı kalınarak zeminden ısıtma sistemlerinin radyatörlü yada klimalı sistemlere nazaran neden daha konforlu olduğu anlaşılabilir.

 

 

 Fizik kuralları, insan anatomisine en uygun üniform ısının taban zeminlerinden yükseldiğini ispatlıyor. Atalarımızın deneyimleri bile ayağını sıcak, başını serin tut diyor. Isınan hava yukarı doğru hareket eder! Bu gerçeğe bağlı kalınarak zeminden ısıtma sistemlerinin radyatörlü yada klimalı sistemlere nazaran neden daha konforlu olduğu anlaşılabilir.

Borulu ( Döşemeden ) Isıtma Hesabı?

 Borulu yerden ısıtma hesabını etkileyen birden çok etmen bulunur.

 

Yerden ısıtma hesabı için bilinmesi gerekli doneler :

1. Binanın bulunduğu il , ilçe

2. Binanın durumu ( ayrık , bitişik )

3. Binanın yapı malzemeleri ve özellikleri

4. Taban döşeme malzemesi

5. Isıtıcı cihaz seçimi

6. Mahallerin kullanım amacı

 Online Proje Yönetim programı ile bütün bu hesaplamaları tam ve eksiksiz olarak yapmaktadır.

 

Isı Yükselir...

Radyatörlü ve klimalı sistemde sıcaklık baş hizasından, yukarıya tavana doğru çıkar ve daha sonra soğuyup aşağıya, ayak seviyesine doğru serin ve rahatsız edici bir esinti hissedilecek şekilde hareket eder. Diğer taraftan zeminden ısıtma sistemleri kişilerin ayak ve vücutlarında hoş bir sıcaklık hissetmesine sebep olur. Yaptığımız ölçümlerde radyatörlü ısıtmada tavan sıcaklıklarının 28-30 C olduğu yerden ısıtmada ise taban sıcaklığının 26-30 olduğu tesbit edilmiştir. Tabanlardaki 26-30 C sıcaklık:  ortam daha serin olsa bile ısınma hissinin radyatörlerden çok daha fazla olduğunu göstermektedir.

Yerden ısıtma yukarıya doğru çok yoğun olmayan hafif bir hava hareketi oluşturduğundan, toz tanelerinin ortama yayılmasını önemli ölçüde azaltmakta, dolayısıyla astım ve alerji hastaları açısından büyük yarar sağlamaktadır.

İşte; Yer Kaloriferi, Zeminden Isıtma, veya Döşemeden Isıtma isimleriyle de adlandırılan bu sistem, mekanın, zeminden yukarıya doğru, ısıtılmasıdır. Bu sistem, homojen, ekonomik ve hava akımlarını engelleyen bir yöntem olduğu için ısıtma sistemleri içerisinde en sağlıklı olanıdır. Özellikle hertürlü alternatif enerji kaynağını kullanması sebebiyle bütün dünyada hızla yaygınlaşmaktadır. Sistem hesaplamalarımız 35-40 C besleme suyu sıcaklığına göre yapılmaktadır. Güneş enerjisi ile , jeotermal kaynaklarla , atık enerjilerle ve ısı pompası ile mükemmel uyumlu çalışmaktadır.

Yerden Isıtma Nasıl Uygulanır ?
Zeminden ısıtma sistemleri 3 ana grupta toplanır. Sulu ( borulu ) , elektrik kablolu ve bitmiş yada bitmeya yakın evlerde uygulanan karbon zemin döşemesi altı ısıtmadır. Isı pompası uygulamalarında sulu borulu zeminden ısıtma uygulanır. Isı pompası cihazlarının en verimli olduğu sıcaklık değerleri 35-40 C arasıdır. Uygun dizayn sıcaklıkları ile çok ekonomik ve problemsiz olarak ısınabilirsiniz.İstenirse güneş enerjisi desteğinide sisteme akuple çalıştırmaktayız.

 

Yerden Isıtma Dağıtım Kollektörleri

Yerden ısıtma uygulaması yapılmış bir binada görünen ve üzerinde işlem yapılabilen tek parça kollektördür.

A. Manuel Kumandalı Kendinden Vanalı Kollektörler

 Yerden ısıtma uygulaması yapılmış bir binada görünen ve üzerinde işlem yapılabilen tek parça kollektördür.

 Kollektör seçimi yerden ısıtmada kullanıcıları önemli oranda etkilemektedir.

 Taahhütlerimizde kendinden vanalı kollektör yada debi  ayarlı kollektörleri kullanıyoruz.

  Bu tip kollektörlerde boru dağılımı ve gruplandırılması çok iyi dizayn edilmelidir. Boru ve sistem direnç hesaplamalarında hata olması durumunda sistemin çalışmasında birçok aksaklıklar oluşabilir.

 

B. AYAR ÇEKİRDEKLİ YERDEN ISITMA KOLLEKTÖRLERİ

Ayar çekirdekli kollektörler ile her odanın ve bölgenin ayarlarını ayar çekirdekleri ile yapabilmekteyiz.

 Proje aşamasından inşaatın bitimine kadar birçok değişiklik meydana gelebilmektedir. Böyle değişimler için her ayarı yapabildiğimiz  kollektörlerimiz yerden ısıtmanın can damarını oluşturmaktadır.

Standart yerden ısıtma sistemlerinde sistem kontrolü ya kat yada cihaz kontrollüdür.

Sistemlerin ilk dizaynında basınç kaybı ve denge kaybı iyi yapılmaz ise kullanım esnasında birçok sorun oluşur ,  ayarlı kollektörler bu dengesizlikleri bir miktar dengeler.

 

otomasyona uyumlu ayar çekirdekli yada debimetreli yerden ısıtma kollektörleri

C. OTOMASYONA UYUMLU DEBİ KONTROLLÜ KOLLEKTÖRLER

Yanda firmamızca uygulaması yapılmış debi ayarı dolayısıyla hatlara giden enerji miktarı ayarlı en gelişmiş kollektör tipi görülmektedir.

KONERJİ Müh.Ltd.Şti. Otomasyonlu Zeminden ısıtma sistemleri :

*  Oda , oda sıcaklık ayarı yapabilir. Yani her odanın sıcaklığını farklı bir değere ayarlayabilirsiniz.

* Sıcaklıklar oransal olarak kontrol edilir. Yani 0.1 C .lik iç hava sıcaklık değişimlerinde bile odadan alınan sinyal o odaya ait vanayı gerektiği kadar açar yada kapatır ve bunu sizin farketmeniz mümkün değildir.

* İstenilen konfor şartları tam olarak sağlanır.

 

Oransal kontrol sistemi yerden ısıtma için en mükemmel sonucu vermesine rağmen ilk yatırım değeri diğerlerine göre en pahalı olandır.

Oransal oda kontrol sistemlerimizde tamamen proje bazlı ve siparişle çalışmaktayız. Ortalama termin süresi 120 gündür.

 

 Döşemeden ısıtma Nasıl Isıtır ?
 Ana ısıtma elemanı, yapı malzemesi içerisinden geçirilen uzun ömürlü ve dayanıklı, zeminden ısıtmaya uygun 14 mm , 16 mm , 17 mm , 20 mm çaplarındaki borulardır. Bu borular içerisinden geçen ılık su zemin betonunu , zemin betonuda döşemeyi ısıtır , döşemede evi ısıtır. Taban sıcaklığı genellikle 26-28 C civarındadır. Bütün yüzey ısıtma elemanı olarak kullanıldığından çok düşük sıcaklıklarda bile mükemmel ısınma sağlanır.Yerden ısıtmanın en büyük özelliği bütün yeri radyatör gibi kullanmasıdır. Bu yüzden ılık bir zeminle bütün ev istenilen konforda çok ekonomik olarak ısıtılır. Sistem besleme sıcaklıkları sağlıklı ısıtmanın en önemli öğesidir. Eğer yüksek sıcaklık beslemesine göre dizayn yapılmışsa yerden ısıtma istenen sonuçları vermeyecektir.

 

 Neden Zeminden Isıtma Sistemi ?
Zeminden ısıtma sistemleri sağlıklı, konforlu ve ekonomik bir ısınma şeklidir. Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan kullanımı ile dikkat çeken bu sistem, özellikle üretimde kullanılan ürünlerin kalitelerinin artması ile popüler hale gelmiştir. Uygulamada yaklaşık % 30-50 enerji tasarrufu sağlanır, insan anatomisine en uygun, sağlıklı ve ekonomik ısıtma sistemidir. Kullanılan mekanda homojen bir ısı dağılımı ve sıcaklık sağlanır.Yerden ısıtma ile havanın nem dengesi bozulmaz. Sıcaklık farkı az olduğu için kullanılan mekanda aşırı hava akımı yoktur. Dolayısıyla toz sirkülasyonu da önlenir. Perdeler ve duvarlar kirlenmez.

 

Zeminden Isıtma Sisteminin Avantajları
İnsanların fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verir. Zeminden ısıtma sistemi diğer alternatiflere göre büyük enerji kaybına neden olan ve önlenemeyen tavan bölgesindeki sıcaklık birikmelerine ve klimalarda, radyatörlü sistemlerin önünde oluşan gereksiz sıcak hava yastıklarına neden olmaz.
Radyatörlü ısıtma sistemi 70 - 90 °C aralığında çalışır. Radyatör yüzeyindeki yüksek sıcaklık, ortamdaki nemi azalttığı gibi radyatör üst bölgelerinde kirliliğe neden olur.
Zeminden ısıtma sistemi için ortalama 40 °C sıcaklık yeterlidir.
Böylece, düşük sıcaklıkta daha . Konforlu ısı elde edilir.
Her türlü yapıda ek işlem gerektirmeden kolaylıkla uygulanır. Zeminden ısıtma sistemi uygulanan yapılarda ısının homojen dağılmasından dolayı yüksek konfor sağlanır. Zeminden ısıtma sistemi, sağlıklı, konforlu ve ekonomik bir ısıtma şeklidir. Klima, soba ve radyatör gibi ısıtma sistemlerine nazaran % 23 enerji tasarrufu sağlar.
Klasik sistemlerdeki gibi ısıtıcı eleman, tesisat borusu, bağlantı parçası gibi göze hoş gelmeyen ve kullanım alanını sınırlayan malzemeler yoktur.

 

 

 Yerden ısıtma Sistemi konut,isyeri,villa,spor salonu,anaokulu,hastane,alisveris merkezleri,otel,hamamlarda konfor amaçli açik alanlarda ise buz önleme amaçli olarak kullanilır.

 Firmamız Avrupa ve Türkiye'nin en eski ve tecrübeli yerden ısıtma firmalarındandır.  Sistem seçiminden ,  uygulamasına kadar kontrollü bir süreçle işleriniz tamamlanır.

Yerden ısıtma sistemlerinin ömrü binanızın ömründen daha uzundur.Kullandığımız borularda kesinlikle ek yapılmaz.Malzemelerimiz dünyada kalitesini kanıtlamış ürünlerdir.Sistem amacına göre boru ve malzeme seçimi yapmaktayız. 6 farklı boru çeşidi , 2 farklı yalıtım türü ve 3 farklı kollektör seçeneğimiz vardır. Genellikle oksijen bariyerli boru kullanarak sistem ömürlerini ve ısıtıcı cihaz ömürlerini uzatmaktayız. EVOH kaplamalı borularımız ile makinalara oksijen alışverişini kesmekteyiz. Eğer ısıtma , serinletme gibi amacımız var ise PERT boru kullanmaktayız. Kapasitenin yetersiz olduğu yerlerde 17 mm ve 20 mm çaplarında daha yüksek yüzeyli borular kullanmaktayız. Hamam gibi boruların kıvrımlarının fazla olduğu , sık döşendiği alanlarda akıllı boru dediğimiz çok esnek borularımızı tercih etmekteyiz. Yaptığınız yatırımın geri dönüşü olmadığını biliyor ve sistem çözümleri sunuyoruz.

 

....................................................................................................................................................................

YERDEN ISITMA BORULARI VE ÖZELLİKLERİ

danfoss döşemeden ısıtma , pe-rt boru , esnek boru

 

PE-RT ısıtma ve serinletme boruları

 

PEXLİFE yerden ısıtma boruları

PE-RT borularımız DANFOSS Almanya imalatıdır,Boru çapı 16 mm.dir. PE-RT ısıtma boruları 5 kat EVOH oksijen bariyeri ile kaplanmıştır.DİĞER BÜTÜN YERDEN ISITMA BORULARINDAN DAHA YÜKSEK ISI İLETİM DEĞERİNE SAHİPTİR. Soğuk olarak uygulama yapılır. Uygulamada ısıtıcı kazan vb. gerektirmediğinden zamandan tasarruf sağlar. PE-RT boruları çok esnek yapıya sahiptir. Esnek bir boru olduğundan hamam uygulamaları için idealdir. Fatura tarihinden itibaren uygulama hataları hariç 10 yıl ürün garantisine sahiptir.

 

PexLIFE yerden ısıtma boruları Avusturya knowhow teknolojisi ile Türkiye'de imal edilmektedir. PexLİFE boru üretiminde Dünya'daki en büyük firmadır. 21 ülkede üretim tesislerine sahiptir.

PexLİFE boruları EVOH oksijen bariyerine sahiptir.PEXLİFE evoh oksijen bariyerli borularımız ile tesisatınız ve ısıtma cihazlarınıza oksijen alışverişi olmayacağından ömürleri çok daha uzun olacaktır.

PEXLIFE yerden ısıtma boruları sıcak olarak döşenir. Döşeme sırasında sıcak olarak mödülasyon panellerine monte edilirler.

KILMAFLEX PE-RT italya iamalı esnek boruları

 

PEXLİFE yerden ısıtma borusu

 

 

ISITMA VE SOĞUTMA BORUSU   :  DANFOSS  PE-RT BORULAR ( GERMANY )

   PE-RT borular güçlü yapısı sağlamlığı ve esnekliği ile tanınmıştır.Bunun yanı sıra boru, duvar(cidar) kalınlığı sayesinde eğilmeye,bükülmeye karşı son derece dirençlidir.Bu husus,boruları inşaat aşamasında hasar rizikosu olmaksızın zemin ve duvar ısıtması ,için uygun duruma getirmiştir.
    Oksijen Yayılımı
Oksijen yerden ısıtma sistemlerinin içine difüzyon yoluyla girer.Bu, tesisatta oksitlenmeye ( paslanmaya ) neden olur.
     PE-RT Boruları;

Dowlex katkılı Polietilen (PE-RT) malzemeden imal edilmiştir.

Dowlex katkısı sayesinde yüksek dayanım ve esnekliğe sahiptir.

5 Kat Oksijen bariyerine sahiptir.

Teorik hesaplanmış ömrü 100 yıldır.

Isıtma gerektirmeden döşeme işlemi soğuk olarak yapılır.

Özellikle Türk Hamamı ve SPA gibi borunun fazla kıvrıldığı alanlarda mükemmel sonuç verir.

 

DANFOSS PE-RT ısıtma ve serinletme boruları birçok avantaja sahiptir.

1. Diğer borulardan ısı iletim değeri daha yüksektir.

2. Yerden ısıtmada ve duvardan ısıtma / duvardan serinletmede kullanılır.

3. Çok esnek bir yapıya sahiptir. Soğuk olarak döşenebilir.Buda montajda büyük kolaylıklar sağlar.

4. Esnek yapısından ve basınca daha dayanıklı olmasından dolayı hamam uygulamaları için idealdir.

 

 DANFOSS FLEX BORU ( Made in Germany ) PE-RT borunun özellikleri İLGİLİ BROŞÜRÜ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ )

 

 

Normlar ve Direktifler

DANFOSS PE-RT  boru DIN 4726/4721 Alman normuna ve BRL5602 Hollanda normuna uygundur.

Kullanılabilme yeteneği

Yüksek ısı yüküne sahip zemin ve duvar ısıtma tesisatı

Ölçüler

Borunun dış çapı 16-20 mm'dir.
Duvar kalınlığı 2 -2.2 mm'dir

KIWA/KOMO standardı

K14281 sayı ile KIWO/KOMO ile donatılmıştır.

 PE-RT ( Polietilen Raised Temperature Resistant ) boru temel malzeme ,ısıtma sistemlerinde kullanılmak üzere özel olarak geliştirilmiş DOWLEX 2344' tür.Temel kullanım amacı ısıtma serinletme sistemleridir.Tasarlanışı - 10 C ortam sıcaklığında dahi ek bir ısıtma gerektirmeden uygulanabilir.Oksijen bariyerlidir.PEX borulara istinaden ısıl verimleri daha yüksektir.

DANFOSS YERDEN ISITMA BORUSU , danfoss döşemeden ısıtma , danfoss zeminden ısıtma sistemleri

 

DANFOSS    PE-RT Boru Çapı 16 mm

PE-RT / PE-X Isıtma Boruları

Özellikler

PE-X (a-b-c Tipi Boru)
Oksijen bariyerli ise

PE-RT Tipi Boru

Maximum sıcak su dayanım kapasitesi

95°C

95°C

50 yıl dayanım gücü ( PE-RT'de 100 yıl)

6 bar / 70°C

6,0 bar / 60°C

Isı iletim katsayısı ( 16 mm çap ve 2 mm et kalınlıgında)

0,32 W/mK

0,40 W/mK

Uzama Katsayısı

0,2 mm/mK

0,2 mm/mK

Yüzey düzgünlüğü

0,007 mm

0,007 mm

Oksijen geçirgenliği

< 0,1 mg/l d

< 0,1 mg/l d

Dönüş açısı

5 dn
(ısıtma gerektirir)

5 dn 
 (ısıtma gerektirmez)

 

 Yukardaki tablodan anlaşılacağı gibi PE-RT borular daha fazla basınç dayanımına sahiptir. Aynı zamanda ısı iletim katsayıları daha yüksektir.Buda aynı boru miktarı ile daha fazla ısınma sağlamak demektir.Döşeme esnasında ilave bir ısıtıcıya ihtiyaç yoktur, soğuk olarak boruya zarar vermeden döşeme yapılabilir.

 

 

 

 Yerden ısıtmanın diğer ısıtma sistemlerine göre avantajları

 Burada yazılı avantajların tamamı yada bir kısmı her proje için geçerli değildir. Yapılan uygulamalar ve hesaplamalar bu avantajların oranını değiştirebilir.Firmamız 25 yıldır hesaplamalarında Alman DIN normlarını kullanmaktadır. Mimari proje ve bina yapı özelliklerine göre bütün projeler ayrıntılı olarak incelenir ve hesaplamalar buna göre yapılır. Yerden ısıtma hesaplamalarında çok fazla değişkenler söz konusudur. Hesaplamalar bu değişkenler göz önüne alınarak yapılır. Firmamızın bilgi birikimi ile 850 sayfalık hesaplamalar bir bilgisayara programına aktarılmış ve Dünya Mühendislik sektörüne sunulmuştur.

 1. Yerden ısıtmada mimari yerleşim özgürlüğü vardır. Ortada görünen herhangi bir ısıtıcı yoktur.

 2. Mimari yapıya bağlı olarak diğer ısıtıcı sistemlerden % 70 e kadar tasarruf eder. Özellikle yüksek yapılarda tasarruf miktarı artar. Apartman dairelerinde bu oran % 15-20 , villalarda açık merdiven ve galeri boşlukları nedeniyle % 25-40 , spor salonlarında ( yükseklik 10 -12 mt ) enerji tasarrufu % 70 e kadar çıkar. Yerden ısıtmada mantık basittir. Isınan hava yükselir.

 3. Yerden ısıtmada taban sıcaklığı 27-28 C ye göre yapıldığında toz yakması yada toz kaldırması mümkün değildir.Diğer bütün ısıtma sistemlerinden çok daha fazla sağlıklıdır. Hiç toz sirkulasyonu istemiyorsanız ısıtma sistemi yaptırmamalısınız.

 4. Yerden ısıtma havayı kurutmaz. Isıtıcı eleman bütün tabandır. Yerden ısıtmada binanın tamamı ısıtıcı olarak kullanılır yani çok fazla yüzeyden düşük sıcaklıkla ısıtırız.

 5. Yerden ısıtmada su besleme sıcaklığı 35-40 C arasında hesaplandığında bütün alternatif enerji kaynaklarını kullanabiliriz.Isı pompası ve güneş enerjisi desteği ile en ucuz şekilde ısıtma yapabilmekteyiz.

 6. Yerden ısıtma diğer bütün sistemlerden daha az risklidir. Borularımız eksiz olarak tek parça olarak uygulanır.

 7. Yerden ısıtma sağlıklıdır. Binadaki nem dengesini bozmaz , havayı yakmaz.

 

 

YERDEN ISITMA NEDİR VE NASIL ISITIR ? AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI

KONERJİ Müh.Ltd.Şti. Zemin Isıtma Sistemleri

 

*Daha az enerji ile daha konforlu ortamlar yaratır. ( Zemin ısıtma hesap ve uygulamalrımız ALMAN DIN normlarına göre elde edilen verilerle yapılır )

* Her türlü alternatif enerji kaynakları ile kullanıma uygundur.  ( Konerji mühendislik zemin ısıtma boru hesaplamaları 35-45 C besleme suyu sıcaklığına göre yapılır bu nedenle alternatif enerji kaynakları ile ısıtma sistemi dizayn edilir )

* 20 yıl ve üzeri tecrübeli mühendislerce hesap ve uygulama dizaynı yapılır . Projelendirmede ve uygulamada risk olabildiğince düşüktür.

* En kaliteli malzemelerle en ekonomik uygulama seçenekleri teklif halinde size sunulur.

Yukardaki ev ısıtma şemasından görüldüğü üzere radyatör, fan coil ve klima gibi cihazlar önce evin tavan bölgesini ısıtır.Daha sonra insanın yaşadığı bölge ısınır. Tavan bölgesinde sıcaklıklar 30 C gibi çok yüksek sıcaklıklara ulaşırken ayak bölgesi 14 C de soğuk olarak kalmaktadır. Aynı ortam yerden ısıtma olarak yapılsaydı taban sıcaklığı 26-28 C tavan sıcaklığı ise 16 C civarlarında olacaktı. Yerden ısıtma ile sağladığımız konforu talarımız çok güzel özetlemişlerdir." Ayağını sıcak , başını serin tut". Yerden ısıtma ile bunu tam olarak sağlıyoruz.

 

Nasıl Isıtır?
Yer kaloriferi, tüm ısıtma sistemlerinin olumlu yönlerini bir araya getirebilen en sağlıklı sistemdir. Çünkü üzerinde yaşanılan alanda, örneğin bir salonda taban yüzeylerinin sadece 25°C ısıtılması yeterlidir ve bu ısı sağlıklı bir insanın taban altı sıcaklığıdır. İşte yerden ısıtmanın gizemi burada yatıyor. Yeryüzündeki bütün canlılar (bitkiler dahil) 23-25° sıcaklıkta gelişir, yeşerir ve sağlıklı yaşar. Fiziksel açıdan bu üniform ısı ancak yerden ısıtma ile gerçekleşir. Yer kaloriferinde, diğer sistemlerde varolan hava akımı ve partiküler toz dolaşımı oluşmaz.

 

KONUT YERDEN ISITMASI

Konutlarda merdivenler , tezgah altları , tuvaletler , dolap altları hariç olmak üzere bütün yüzeye yerden ısıtma uygulanır.
Konutlarda her mekanın sıcaklığı farklıdır. Mutfaklar 18 C, Banyolar 24 C, Salon oturma odası 22 C, Yatak odası 20 C , Hol 18 C olarak hesaplama yapılır. Zeminden olan ısı kaybı yok sayılarak ısı kaybı miktarı hesaplanır. Kazan çalışma sıcaklığı max. 60 C olarak alınmalıdır.En doğrusu zaman içerisinde sistemin besleme kaynağı değişmesi ihtimaline karşı 40 C ye göre dizayn yapılmalıdır. Firmamız bütün hesaplamalrını 40 C kaynak sıcaklığına göre yapmaktadır. Bu şekilde bir uygulamada ilk yatırım biraz yüksek olmasına rağmen çok düşük sıcaklıklarla ısıtma yapmasından dolayı kullanıcıya büyük tasarruf getirmektedir.Bütün hesaplamalarımız Alman DIN normlarına göre yapılmaktadır.

 

 

YERDEN ISITMALI BİR BİNADA GÖRECEĞİNİZ TEK ISITICI ÜNİTESİ : KOLLEKTÖR

 Boruların tamamı merkez bir noktada kollektörlerde toplanır. Kollektör duvar içerisine gömülmelidir. Bunun için hazır kutular olduğu gibi evin dekorasyonuna uygun ahşap kapaklıda yapılabilir.
İsteğe bağlı olarak hertürlü kumanda sistemi uygulanır.
Her mahal ayrı ayrı yada her kat ayrı ayrı oda termostatlarına bağlanır.

 Yerden ısıtma kollektörleri sadece açma kapamalı manuel kontrollu , sadece debi göstergeli debimetreli yada otomasyonlu olabilir.

 Döşemeden ısıtma kollektör malzemeleri demir , pirinç yada plastikten imal edilmiş olabilirler.

Boruların tamamı merkez bir noktada kollektörlerde toplanır. Kollektör duvar içerisine gömülmelidir. Bunun için hazır kutular olduğu gibi evin dekarasyonuna uygun ahşap kapaklıda yapılabilir.

 

 

Yerden Isıtma Nasıl Uygulanır?
Yer kaloriferinin günümüzde en yaygın olanı, taban altına döşenen plastik esaslı serpantin donatısı içindeki su sirkülasyonu ile taban yüzeylerinden homojen ısı dağılım sistemidir.  İç mekanlara dağıtım merkezi bir kolektörden, çok katlı binalarda düşey dağıtım ise, tek ana kolondan sağlanır. İç mekanların değişik ısı ihtiyaçları ve kontrolü manuel veya elektro-statik valf ve duvar termostatları ile ayarlanır. Isı serpantinleri ile ısıtılan hacim arasındaki ısı köprüsü taban zeminlerine dökülen şap betonudur. Yerden ısıtmalı binalarda bütün zemin ısıtıcı eleman olarak kullanıldığından çok büyük yüzey sayesinde çok düşük sıcaklıklarla ısıtma sağlanır, bu yüzden hertürlü alternatif enerji kaynağı kullanılır. Radyatörlü sistemlerde sıcak su kaynağı 60 - 90 C olurken yerden ısıtmalı sistemde besleme kaynak sıcaklığını 35 - 45 C olarak hesaplamaktayız. Özellikle ısı pompası uygulamamız ile önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlamaktayız.

   

Sizinde inşaat halinde bir binanız var ve yerden ısıtma yaptırmak istiyorsanız ; mimari projenizi bize mail ile ulaştırınız.

Mailinizde iletişim bilgileri , inşaatın yapıldığı yer , mimari özellikler , yapı özelliklerini yazmayı unutmayınız.

Bizim çeyrek asırlık tecrübemiz Sizin En Büyük Güvenceniz Olacaktır.       

-

© Sitede bulunan fotoğraf ve bilgiler firmamıza ait olup izinsiz kullanılmaması rica olunur.. -