-

-
-

 

Yarı Açık Alan Isıtması / Cafe Isıtma / Bar Isıtma / Restoran Isıtma / Halı altı ısıtma / Parke Altı Isıtma / Seramik Altı Isıtma

Yarı Açık alanla neyi kastediyoruz ?

3 tarafı ve üzeri kapalı alanlara yarı açık diyoruz.

 

Bu tür alanları ısıtmak mümkün mü ?

Tam veya konfor ısıtması mümkün değildir çünkü ısınan hava açık olan bölümlerden kaçacak ve istenen

konfor şartları sağlanamayacaktır.

 

Amaç nedir ?

Zeminin ısınmasını ve ısının yukarı hareketi ile bir miktar soğuğun kırılmasıdır.

 

Ne kadar etkilidir ?

Etki için birden çok faktörü göz önünde bulundurmak gereklidir. Bunlar ortamdaki sirkülasyon , havanın soğukluğu

ve devrede kalma süresi şeklinde özetlenebilir.

 

Ne zaman etkili olmaz.

Isınan hava sirkülasyon ile ortamdan uzaklaşıyorsa sistemden bir verim alınamaz.

 

Sıcaklık için herhangi bir garanti verilebilir mi ?

Böyle bir garanti vermemiz mümkün değildir , bunun birçok nedeni var.

 

Hangi yöntem daha etkilidir ?

Her 3 sistemde uygun mimari yapılarla çözüm sağlar. Karbon folyo yüzer tip ahşap kaplama altında su almayan

mekanlarda kullanılabilir. Borlu ve Kablolu sistem şap içerisine gömülür.

 

Sıcaklık kontrölü nasıl sağlanır ?

Zemin sensörlü termostatlar vasıtası ile sıcaklık kontrol edilir.

 

Tüketimi nasıldır ?

Bunun kesin hesabı yoktur fakat zemin sensörlü termostatlar ile bu değerler düşürülmeye çalışılır.

 

 Isı yükselir . Bütün ısıtma sistemlerinin temel prensibi budur. Ayak bölgesini iyi şekilde ısıtmak çoğu zaman gerekli konforu sağlar. Açık ve yarı açık alanlarda en iyi ısıtmayı güneş gerçekleştirir. Bizim yaptığımız ısıtma güneş kadar etkili olmasa da amacımız insanların üşümeden mekanda kalmasını sağlamaktır.. Hiçbir ısıtma sistemi kapalı bir ortamdaki kadar yarı açık alanları ısıtamaz. Muhtelif yöntemlerle açık alanlar ısıtılmaya çalışılmasına rağmen % 100 doğru ve herkesi memnun edecek bir ısıtma sistemi henüz bulunamamıştır. Her yöntemin avantaj ve dezavantajları vardır.  Her sistem uygulanmadan önce iyi bir analiz yapılmalıdır yoksa yatırımız boşa gidebilir yada çok fazla işletme giderleri oluşur buda işletmenin karlılığını düşürür. Bizim amacımız iyi analizle size düşük işletme giderleri olan karlılığınıza katkıda bulunacak sistemleri kurmaktır. Bu sistem daha iyidir diyemiyoruz ama tecrübemizle size kısa zamanda teklifimiz sunuyoruz.

 

YARI AÇIK ALANLAR İÇİN ZEMİNDEN ISITMA ÜÇ TÜRLÜ YAPILABİLİR.

( KAFE RESTORAN ISITMASI )

Yarı açık alanlarda ısıtma yapılabilmesi için bazı şartların sağlanmış olması gereklidir. Alanın etrafı tamamen açıksa burada istenen ısıtma sağlanamaz çünkü bütün ısı rüzgarla dağılacaktır. Yerden ısıtma sisteminin başarılı olması için olabildiğince rüzgar sirkülasyonu önlenmelidir. En azından belirli seviyeye kadar çepeçevre kapatılmalıdır.

 

Yarı açık alanlarda uyguladığımız döşemeden ısıtma türleri :

1. Sulu Borulu Yerden Isıtma :

Borulu yerden ısıtma sistemi kaba inşaat aşamasında uygulanır. Binanın bulunduğu yerdeki enerji kaynaklarına ve alanın büyüklüğüne göre borulu sistemi tercih ederiz. Sistemin döşenmesinden sonra şap atılır ve üst döşeme tamamlanır. Borulu sistem uygulamasında üst döşeme malzemesine göre sistem dizaynı yaparız.  Borulu sistem yarı açık alan ısıtmasında doğalgazlı kombi , kalorifer kazanı veya ısı pompası kullanılabilir.

 

2. Elektrik Kablolu Zeminden Isıtma :

Kablolu zemin ısıtma sistemi tadilat yada inşaat aşamasında uygulanır. Kabloların uygulaması sonucu üzerine şap atılır ve üzerine döşeme malzemesi yerleştirilir. Binanın bulunduğu yere göre güç uygulanır. Bu konuda uzman mühendislerimiz gerekli seçimleri yapacaktır. Kablolu ısıtma sistemimiz tamamen elektrik enerjisi ile çalışır. Kontrolü çok kolaydır. Devreye girme süresi çok kısadır. Programlı termostat kullanımı ile istenen zamanlarda istenen zemin sıcaklığı sağlanabilir.

 

Program yapılabilir zemin kontrollü termostat

 

program yapılabilir zemin kontrollü termostat  

Program yapılabilir  zeminden ısıtma termostatı

15 A , 220 V

Ortam / zemin sensörlü

3. Elektrikli Karbonik Film Isıtma :

Parke altına , halı altına yada PVC altına döşenir. Yapıştırma türdeki malzemelerin altında kullanılmaz. Islak hacimlerde kullanılmaz. Yarı açık alana yağmur suyu giriyorsa karbon film kullanılmaz. Karbon folyolu zeminden ısıtmada mekana su girmeyeceğe garanti edilmelidir.

 

Kapalı Kafe Zeminde Isıtılması

karbonik ısıtma filmleri ile kafe , restoran ısıtılması olabildiğince pratiktir. Sistem termostat kontrollü olarak çalışır.

Yanda görülen uygulama bir cafe restoranta aitdir.

Kafe restaron açılıp kapanabilen camlara sahip olup uygulama alanına su girmediği beyan edilmiştir.

 

Uygulama toplam 200 m2 lik alanın 40 m2lik bölümüne zonlara ayrılarak yapılmıştır.

Müşteri sayısına göre zonlar açılıp kapatılarak olabildiğince ekonomik bir kullanım sağlanmıştır.

 

Yerden ısıtma haricindeki hiç bir ısıtma tekniği insanların ayağını ısıtamamaktadır ,

Çoğu zaman diğer ısıtıcılar sürekli çalışmasına rağmen bu tür alanlarda insanlara gerekli ısıtma hissini yaratamamaktadır.

 

25 yıldır uyguladığımız sistemler ile olabildiğince ekonomik ve işletme dostu ısıtma sistemleri kuruyoruz.

Kafe ve restoranların en büyük sorunlarından birisinin ısıtma olduğunu biliyor ve mekanınıza özgün çözümler üretiyoruz.

 

Sulu Borulu Yarı Açık Alan Isıtma

Elektrik Kablolu Yarı Açık Alan Isıtma

sulu borulu yarı açık alan ısıtma , cafe yerden ısıtması , restoran zeminden ısıtma

elektrik kablolu zeminden ısıtma , yarı açık alan ısıtma için kablolu zemin ısıtma , cafe ısıtması , restorant ısıtması

Orta ve büyük ölçekli işletmeler için uygun bir sistemdir. Enerji beslemesinin ekonomik olarak seçilmesi gereklidir.

Direkt elektrik enerjisi ile çalışır. Çok kontrollü bir ısıtma sağlar . Kıza zamanda devreye girer . Bölgesel olarak çalışabilir.Küçük ve orta ölçekli işletmeler için uygundur.

 

 

yarı açık alna ısıtma , bar ısıtma , cafe ısıtma , restoran ısıtma

YARI AÇIK ALAN ISITMASI , CAFE ISITMASI , RESTORAN ISITMASI

Hiçbir ısıtma sistemi yarı açık alan diye tabir ettiğimiz cafe ve restorantlarda yerden ısıtma kadar konfor ve ekonomik işletme şartlarını sağlayamaz. Zeminden ısıtmanın mantığı çok basittir. ISINAN HAVA YÜKSELİR....Yarı açık alanlarda ortamı istenen konfor şartlarına kadar ısıtmak nerdeyse imkansızdır çünkü ısıtılan ortamda hızlı hava sirkülasyonu vardır.

KONERJİ Mühendislik yarı açık alan cafe ısıtmasında :

Borulu sistem , elektrik kablolu sistem veya karbonik filmleri kullanır.Zemin ısıtma sistemi enerji kaynağının ekonomikliğine ve ısıtılacak alanın özelliklerine göre seçilir.

Borulu sistemin tercih edilmesi durumunda ana ısıtıcı enerji kaynağının doğalgaz yada ısı pompası olması durumunda çok ekonomik işletme şartları sağlanır.

   

açık alan ısıtma , yarı açık alan ısıtma , cafe ısıtılması

İŞLETMENİN BULUNDUĞU YERDEKİ ENERJİ KAYNAĞINA GÖRE SİSTEM SEÇİMİNİ YAPIYORUZ.

 KONERJİ Mühendislik Ltd.Şti. tarafından uygulanan zemin ısıtma sistemleri 25 yıllık tecrübe ile önerilir. Sizin için ilk defa yapılacak olan zemin ısıtma sistemleri bizim tarafımızdan her gün yapılan işlemlerdir.

 Öncelikle sistemlerimizde çok iyi ısı yalıtımı uygularız. Bunun için MODPAN ısı yalıtımı panellerini tercih etmekteyiz.

Ana amacımız işletmenize en uygun çözümü en ekonomik olarak uygulamaktır. Yarı açık alan diye tabir ettiğimiz mekanlarda ısı kaybının hesaplanması nerdeyse imkansızdır , çoğu zaman mimari yapı , yapı elamanları ve hatt hava durumu bile ısı kaybını direkt olarak etkiler.

   

Restaurant zemin ısıtması , cafe döşemeden ısıtması

Restaurant zemin ısıtması , cafe döşemeden ısıtması

Restoran ve cafeler de sigara içme yasağı başladıktan sonra birçok restoran ve cafe türü işletmeler müşteri kaybetmeye başlamıştır. Firmamız geliştirdiği yeni zemin ısıtma yöntemleri ile bu tür işletmelerin yarı açık alanlarının ısıtılmasını sağlamaktadır.

Tamamen açık alanlarında ısıtılmasını sağlarız fakat bu durumda enerji tüketiminiz artacaktır.

Restoran yada cafeler de açık alanların kenarları en az 90 cm civarında yükseltilmeli ve böylece yüzeydeki sıcaklığın hızlı olarak soğuması önlenmelidir.

Yarı açık alan ısıtması sulu borulu yada elektrik kablolu olarak uyguluyoruz. Sulu borulu sistemlerimizi doğalgazlı kombi yada ısı pompası ile çalıştırmaktayız.

 

Yarı Açık Alanlarda Sıcaklık Kontrolü:

cafe , bar , restoran için termostat , uzak sensörlü termostat , yer sensörlü termostat

 AÇIK yada Yarı Açık Alanlarda Sıcaklık Kontrolü:

 KONERJİ Mühendislik tarafından projelendirilip uygulaması yapılan zemin ısıtma sistemlerinde ya cihaz yada cihazdan bağımsız olarak çalışan DEVI termostatlar ile kontrol sağlanır.

 Açık alanda sadece cihaz termostatı yada ortam termostatı fazla yakıt giderine neden olur , bu nedenle yer sıcaklığıda kontrol altında tutulmalıdır.

 DEVI termostatlar ister ortam ister yer isterseniz hem yer hem ortam sıcaklığına göre sistemi kontrol altında tutar.

 DEVI termostatlar zemin ısıtma sistemleri için geliştirilmiş birçok özelliği bir arada toplayan termostatlardır. DEVI termostatlar iki ayrı noktadan sinyal alarak çalışma şekline karar verirler . Örneğin termostatın bulunduğu yer haricinde ikinci bir nokta daha seçilerek o bölgeninde sıcaklığı baz alınabilir , bu sayede ısıtıcı cihazın daha az çalışması ve boşa enerji harcanmaması sağlanmış olunur.

 DEVİ dijital termostatlarda oda sensörü ile 35 C , uzak sensör ile 50 C.ye kadar sıcaklık kontrolü sağlanır. Çalışma fark aralığı da termostat üzerinden seçilebilir.  İstenirse ek sensör üst limit sıcaklığı sabitlenebilir.

 

Yarı açık alan ısıtmasını üç şekilde yapaliyoruz.

 

1. Borulu zemin altı restoran / cafe / bar ısıtma :

Restoran yada cafenin altına ısı yalıtımı üzerine bulunduğunuz bölgeye göre boru hesabı yapıyoruz ve bu boruları uygun şekilde döşüyoruz. Sistem doğalgaz , kömürlü kalorifer kazanı , mazotlu kalorifer kazanı , elektrikli kombi yada ısı pompası ile beraber çalışabilir. Uzun vadeli çözüm olarak ve borulu yerden ısıtmamızla alternatif enerji kaynaklarını kullanabildiğimiz için daha mutlu oluyoruz. Özellikle ısı pompası çözümümüzle Dünya'nın en ucuz işletme şartlarına sahip ısıtma sistemine sahip oluyorsunuz.

Borulu sıcak sulu zemin ısıtma sistemini büyük mekanlarda ve ucuz ısıtma kaynakları ile uygularız. Çok kontrollü bir ısıtma sistemi değildir. Sistem kısa süreli açıp kapamaya uygun değildir.

yarın açık cafe ve restorantlar için ideal ısıtma sistemi zeminden ısıtmadır. Isınan hava yükseleceği için en ekonomik ve konforlu ısıtma şekli zeminden yapılan ısıtma şekli olacaktır.

cafe restoran gibi açık yada yarı açık alanlarda borulu yerden ısıtma yada kablolu elektrikli yerden ısıtma uygulanır. Borulu yada elektrikli olması konfor şartını değiştirmez . Binanın bulunduğu yerdeki enerji kaynaklarına gör eısıtıcı tipi seçilir.

 

2. Elektrik kablolu döşeme altı restaurant / bar / cafe ısıtması :

ısıtıcı garantisi 20 yıldır.

Kablolu yerden ısıtmayı tercih ettiğimiz zaman belirli nedenlerimiz vardır. Sizin mekanınızın ekonomik olarak ısıtılmasını garanti altına almışızdır.  Çok kontrollu bir ısıtma yaparız , enerjinizi hiç boşa harcamayız .  İşletmenizi açtınız ve zeminleriniz 15-30 dakikada ısındı hem de istediğiniz bölgeler . Müşterileriniz arttıkça diğer bölgeleri de açtınız . Hem ucuz hem çok kontrollu yarı açık alan ısıtması  . Daha ayrıntılı bilgileri ofisimizden alabilirsiniz .

elektrik kablolu zemin ısıtma

3. Karbonik ısıtma filmi ile cafe / bar / restoran ısıtma :

Eğer karbon filmle ısıtmayı size uygun görmüşsek , döşeme malzemenizin ve mekanınızın buna uygunluğundan emin olmuşuzdur. Karbon ısıtma filmleri pratik bir ısıtma ürünü olmasına rağmen belirli riskleri de taşır.  Risklerin sıfır olduğu durumda karbon filmleri size önerir ve uygularız. Karbon ısıtma filmlerinin diğer zemin ısıtma sistemlerinden avantajı vardır ; karbon ısıtma filmlerinin avantajları : Hızlı uygulanır , Çok hızlı rejime girer . Tesisat ve kazan dairesi gerektirmez. Çok kontrollü ısıtma sağlanır.

Dezavantajları : Sadece elektrikle çalışır. Su alan mekanlarda riskleri vardır . Sadece halı ve parke ile PVC döşeme altına uygulanır.

KARBON ISITMA FİLMLERİMİZ İLE BÖLGESEL ISITMA DA SAĞLAYABİLMEKTEYİZ. zemin ısıtma sistemimiz yer ve oda sensörlü olarak çalışır

 

 Eğer sizinde yarı açık alanda bir mekanınız var ve bu alanda ısıtmaya ihtiyacınız varsa bizi arayın . Bazı bilgileri aldıktan sonra uygun sistemi size önereceğiz.

Bizim Tecrübemiz Sizin En Büyük Güvenceniz Olacaktır.

yarı açık alan , cafe , sigara odası , restaurant ısıtılması

cafe , restoran , kış bahçesi gibi bir alanınınz var ve burayı ısıtma istiyorsanız projenizle birlikte bize mail atınız.

-

-