-

-
-

 

Sulu Borulu yerden ısıtma nasıl yapılır ? Sulu borulu yerden ısıtmamı kendim yapabilir miyim ?

Hangi sistem tercih edilir ?

Küçük alanlar için elektrik kablolu veya karbon folyolu ısıtma daha uygundur. Apartman dairesi müstakil orta ve büyük ölçekli konut-işyerleri için sulu-borulu sistem tercih edilir.

Karbon folyolu sistem duvardan duvara halı veya parke altı ısıtma sistemleri için uygundur.

Kablolu sistem küçük ve orta ölçekli projelerde tercih edilir.

Kısa süreli kullanılacak alanlarda da kablolu sistem tercih edilir.

 

Sulu Borulu sistem :

Borular içerisinde ısıtılmış suyun sirkülasyonu esasına dayanan bir ısıtma sistemidir. Zeminde dolaşan su sıcaklığı 35 ile 50 C arasındadır. Bütün zemin ısıtıcı olarak kullanıldığı için büyük ısıtma yüzeyi sayesinde düşük sıcaklık beslemeleri ile ısıtma yapmak mümkündür. Buda özellikle ısı pompasının karekteristiğine uygun bir sistemdir. Merkezi veya kombili sistemlerde ise cihazlar 35 ile 50 C arasında besleme yaparlar.

 

Borulu sistemde sıcaklık kontrolü elektrikli sisteme göre daha zordur. Termostat seçiminin önemi burada büyüktür. Son yıllarda geliştirilen yeni termostatlar ile daha hassas sıcaklık kontrölü mümkün hale gelmiştir.

Sistem gelişimi çok hızlı olmuştur. 80 li yıllarda uygulama için birçok zorluk varken 2010 yılından sonra uygulamalar olabildiğince basitleşmiştir.

 

Olabilecek sorunlar ?

Burada olabilecek sorunlardan bazıları yazılmıştır .

1. Tortu oluşumu : Oksijen bariyerli boru kullanılmadığı durumlarda oluşan bir sorundur. Uzun dönemde büyük bir sorundur.

2. Bazı boru hatlarının ısıtma yapmaması : Bazı hatlar kısa bazı hatlar uzun döşenmiş ve kollektörler balans ( reglaj ) yapamıyorsa bu sorun oluşur. Çözümü balanslamalı kollektör kullanmaktır.

3. Şapta çatlama : Sistem üzerine atılan şap ısınma esnasında genleşir. Bu genleşme alınamazsa şapta çatlamalar ve zamanla dağılma oluşur. Bunu önlemek için kenar ısı yalıtım bantı ve şap katkısı kullanılmalıdır.

4. İstenen sıcaklık sağlanamıyor. Sistem 50 C de çalışıyor ve ısınma sağlanamıyorsa ( başka nedenler yoksa ) kaplama malzemesinde veya boru miktarında sorun vardır.

5. Boru ( döşemede ) , besleme suyu sıcaklığı ve sirkülasyonda bir sorun yok ise üst döşeme malzemesi sorunludur.

6. Bazı odalar ısınıyor bazı odalar daha az ısınıyor . Bu durumda birden çok neden olabilir. Uzman teknisyen / mühendis kontrölü gerekir.

 

Yukarda oluşabilecek bazı problemleri yazmaya çalıştık. Bu nedenle hesaplama , malzeme seçimi ve uygulamada hata yapılmaması gerekmektedir. Yerden ısıtma sisteminin geri dönüşü yoktur. Bu nedenle uzman ve ehil kişilerce yapılmalıdır.

 

Fiyat farkları neden oluşur ?

1. Boru markası , malzemesi ve kalitesi

2. Modülasyon paneli özellikleri ( yoğunluk ve kalınlık )

3. Kollektör yapısı ( açma kapamalı , reglajlı veya debimetreli )

4. Oda termostatı ( analog - dijital , adaptif )

5. Eksik malzeme kullanımı .

Malzeme Fiyat Katsayısı

A. Kollektörler : Sistemin kalbi sayılır. Kontroller tamamen buradan yapılabilir veya yapılamaz bu seçime bağlıddır.

Açma kapama vanalı

Reglaj Ayarlı/Otomasyon

Debimetreli / Reglajlı / Otomasyon

  reglajlı otomasyonlu sistem debiemterli reglajlı otomasyonlu sistem

1 Birim

3 Birim

3.5 Birim

 

B. Modülasyon Paneli : Kaç gr / m2 ürün kullanılıyor ?

Modülasyon panellerinin özellikleri de fiyatı önemli oranda etkilemektedir. Panellerimizin alt ısı yalıtım bölümü 2 cm olup toplam yükseklik 4.5 cm.dir. Burada fiyatı etkileyen malzemenin m2.deki gram ağırlıdır.

550 Gr / m2

680 Gr / m2

modülasyon paneli

1 Birim

1.3 Birim

 

C. Borular

16 x 2 mm PE-RT Yerli ürün, Oksijen bariyerli 16 x 2 mm PE-RT Danfoss Oksijen bariyerli 16 x 2 mm PEX-a Danfoss Oksijen bariyerli, hafızalı boru
pe-rt boru yerli danfoss pe-rt boru danfoss pex-a akıllı boru
1 Birim 2.0 Birim 2.5 Birim

Yukarda bazı malzemelere ait fiyat farkı katsayısı dikkate alındığında seçimlerdeki fiyatların nasıl değiştiği daha kolay anlaşılmaktadır.

Malzeme Satın Alma Süreci

  Firmamıza iletmiş olduğunuz mimari projeler uzman mühendislerimizce değerlendirmeye alınır. Projeleriniz için öncelikle ısı kayıpları hesaplanır. Isı kaybı sonucu mahallerdeki döşeme malzemesine göre yerden ısıtma boru aralıkları ve boru miktarları hesaplanır. Malzeme alımınızdan sonra ısı kayıp değerleri , boru uzunlukları ve aralıkları size iletilir.

  Malzeme alımınız öncesi bu hesaplamaları istemeniz durumunda mühendislik ücreti ödemeniz gerekmektedir. İsterseniz Autocad olarak çizimleri de firmamızdan satın alabilirsiniz.

Döşemeden ısıtma sisteminde öncelikle bütün çevreye kenar ısı yalıtım bantı yapıştırılır.

kenar ısı yalıtım bantları yapıştırıldıktan sonra modülasyon panellleri serilir.
Kenar yalıtım bantından sonra Modpan modülasyon panelleri ısıtma yapılacak yzüeyin tamamına serilir.
hesap edilen borular modülasyon paenli üzerine serilir.
Modülasyon panelleri üzerine projede hesap edilen borular serilir. Boru aralıkları ve uzunlukları projede belirlenmiştir. Boru aralıkları 7.5 cm ile 25 cm arasında ısı kayıplarına ve üst döşeme malzemesine göre değişkenlik gösterir. Boru uzunlukları reglaj ayarlı kollektörler için 40 ile 120 mt arasında olabilir.
Boru döşeme işlemi sonrası sistem basınçlı hava yada su ile test edilir. Test göstergesi sistem üzerinde bırakılır. Kullanıcı bu göstergeyi sürekli kontrol etmelidir. Cihaz takılasına kadar bu göstergede önemli bir değişim olmamalıdır.

 

   Konerji Müh.Ltd.Şti. kurucu ortaklarının 28 yıllık yerden ısıtma ve ısıtma sistemleri tecrübesi ile herkesin yerden ısıtma sistemlerine ekonomik olarak sahip olabilmesi için olabildiğince kolay uygulanabilen sistemler geliştirmiştir.

Son yıllarda geliştirdiğimiz yeni uygulama malzemeleri ile yerden ısıtma sistemlerindeki uygulama zorlukları yavaş yavaş ortadan kalkmıştır.

  Yıllardır bizim ve diğer firmaların uyguladığı klasik yerden ısıtma uygulaması ile bugün bizim size sunduğumuz yerden ısıtma sistemleri arasında olabildiğince iyi gelişmeler sağlanmıştır.

 

Geçmişte uygulanan yerden ısıtma sistemleri daha zahmetli ve daha fazla işçilik gerektiren sistemlerdi.

KONERJİ müh.tarafından uygulanan sistemler olabildiğince güvenli ve kolay uygulanabilen sistemlerdir.

KLASİK YERDEN ISITMADA KULLANILAN MALZEMELER VE UYGULAMA ŞEKLİ

KONERJİ TARAFINDAN  SUNULAN SİSTEM VE UYGULAMA

Yalıtım :

Genellikle 20 mm kalınlığında XPS yada EPS malzeme ile tabanda ısı yalıtımı yapılmaktadır. Kullanılan ısı yalıtım panelleri düzdür , boru için özel kanallar bulunmaz. Boru döşenebilmesi için düz ısı yalıtımı üzerine boru kelepçesi montajı yapılır. Boru kelepçesinin altına sistemin bütünlüğünün sağlanabilmesi için PE örtü serilir.

Yalıtım ve üzerine PE örtü ve boru tutucu klipslerin yerleştirilmesi büyük zaman alır ve istenilen yalıtım tam olarak sağlanmaz.

 

Yalıtım :

MODPAN modülasyon paneli ile sağlanır.

MODPAN setli yerden ısıtma panelleri hassas geçme sistemi sayesinde kesintisiz bir yalıtım sağlar. Toplam kalınlık 45 mm.dir.

Yalıtım için ve boruları tutturmak için ek bir aparat yada malzeme kullanılmasına gerek yoktur.

Klasik uygulamadaki 4 vakit zaman MODPAN uygulamasında 1 vakite iner. İstenen sonuç sağlanır.

 

Kenar Isı ve Genleşme Yalıtım Bantı :

Birçok uygulamada kenar ısı ve genleşme absorber malzemesi gözardı edilir.

Bazı uygulamlarda XPS malzeme ile yapılmaya çalışılsada ısı köprüleri her zaman oluşur. Uygulamada istenen sonuca ulaşmak zordur. Malzemelerde bir bütünlük yoktur .

 

Kenar Isı ve Genleşme Yalıtım Bantı :

MODPAN tarafından üretilen kendinden yapışkanlı rulo halinde montajı son derece kolay ve güvenli bir sonuc sağlayan malzeme önerilir. 10 cm standart yükseklikte hem ısı yalıtımı hemde genleşmedeki malzeme gerilmelerini alabilen bir malzemedir.

Şap Katkısı :

Çoğu zaman ihmal edilen bir malzemedir. Şapın içerisindeki havalar sürüklenip atılmaz ise ısı iletiminde düşmeler meydana gelir.

Şap Katkısı :

MODPAN yerden ısıtma şap katkı maddesi önerilir. Şap atılması sırasında hava kabarcıklarının yüzeyden sürüklenmesini temin ederek daha iui ısı iletim değerlerine ulaşılması sağlanır.

Kollektör Kutusu :

Yerden ısıtma sistemlerinin beynidir. Sistem döşendikten sonra ömür boyu görebileceğiniz tek parçadır. Kolaylıkla müdahele edilebilir boyutlarda ve dizaynda olmalıdır. Herhangi bir kutu kullanılması durumunda ilerde müdahale zor olacağından sorunların giderilmesi zorlaşır.

 

Kollektör Kutusu :

MODPAN tarafından üretilen her türlü müdahale ve ayar imkanı olan kutular tercih edilir. Kollektör kutularının ön kapakları sıvaya göre ayarlanabilir. Ayrıca yükseklikleride 70 ile 80 cm arasında değiştirilebilir.

Fırın boyalı olarak piyasaya sunulmuştur. Boyanabilir.

 

Köşe Düzeltici :

Kollektöre boruların eksenlerinde montajı için gerekli bir üründür. Birçok uygulamada ihmal edilmektedir.

 

Köşe Düzeltici :

KONERJİ Müh. tarafından standart olarak sunulan ve kullanılan bir üründür.

 

Test Durum Göstergesi :

Sistemin tamamlanmasından sonra test işlemi yapılmalıdır. Test işleminden sonra durum göstergesi sistem üzerinden sökülmemelidir.

 

 

 

Test Durum Göstergesi :

KONERJİ tarafından standart olarak sunulur ve uygulanır. Test yapılmadan hiç bir işlem teslim edilmez. Test durum göstergesi sayesinde sistemdeki en ufak basınç değişimini tek noktadan görebilirsiniz. Test göstergesi ömür boyu sistem üzerinde kalır.

 

Yerden Isıtma Boruları :

Sistemin can damarını borular oluşturur. Kullanım amacı ve sistem özelliklerine göre boru seçilmelidir. Birçok boru çeşidi ısıtılarak döşenmelidir. Bazı borular esnek yapısı sayesinde ısıtma işlemine gerek kalmadan döşenebilir. Her üretici firmanın bu konudaki uygulama klavuzunu dikkate almak gereklidir.

 

 

 

 

Yerden Isıtma Boruları :

KONERJİ tarafından size sunulan borular uzun zaman tecrübe edilmiş herhangi bir sorun yaratmamış borulardır. Firmamızın mühendis kadrosunda 25 yıl ve üzerinde tecrübeye sahip personeller bulunmaktadır. Boru ve malzeme seçimlerinde bugüne kadar ki bütün tecrübelerden yararlanılmaktadır.

Size önerdiğimiz borular ısıtma gerektirmeyen EVOH oksijen bariyerli yada bariyersiz borulardır. Bu konudaki seçimleri uzman mühendislerimiz yapacaktır.

 

 

Hesaplama ve Projelendirme :

KONERJİ Müh.tarafından size sunulan teklifler uzman mühendislerce incelenir ve keşif özeti çıkartılır.

Projelendirmede binanın mimari özellikleri , yapı özellikleri ve kullanım amacı dikkate alınır.

Size sunulan teklifler bu keşif özetlerinden çıkartılır.

 

Teklif Sunumu :

Firmamız olabildiğince yazılı teklifler sunmaya çalışır. Tekliflerde sistem özeti ve malzeme özellikleri yer alır. Satın alma için anlaşma yada sözleşme yapılırsa malzeme keşif özeti size sunulur.

 

Keşiflerimiz ve keşif özetlerimiz Ücrete Tabidir.

KONERJİ müh. tarafından yapılan keşiflerden keşif ücreti talep edilir. Eğer bir mimari projeniz var ise toplam tutar size sunulur. Keşif özeti istenirse ayrıca belirlenecek ücret ödenmelidir. Malzeme alımı öncesi her türlü danışmanlık , projelendirme , raporlama ve keşif özeti hazırlamaları ücretli olarak yapılmaktadır.

 

Keşif ve Keşif Bedeli Ücretleri Sözleşme Tutarından düşülür.

Yapılan keşiflerden alınan ücretler sözleşme bedelinden düşülür. Eğer sözleşme yapılmazsa alınan bedel size fatura edilir ve iade edilmez.

 

.

 

Kendi Borulu Yerden Isıtmanızı Nasıl Yapacaksınız ?

 

Mimari projenizi bize ulaştırın .

Mimari proje yanında binanın bulunduğu yer , yapı özellikleri ve taban döşeme malzemesini bize yazınız.

Maillerde yada faksınızda iletişim bilgilerinizi muhakkak yazınız.

 

Size gelen teklifimizi inceleyin.

Malzeme nitelikleri yazılı teklifimizi inceledikten sonra sipariş onayı verdiğinizde keşif özeti ve uygulama ayrıntıları size ulaştırılacaktır.

 

İsterseniz Montaj Teknisyeni Kiralayabilirsiniz.

Size sunduğumuz sistemler olabildiğince kolay uygulanan malzemelerle oluşturulmasına rağmen isterseniz ücreti karşılığında bizden montaj teknisyeni isteyebilirsiniz.

 

 

Yerden ısıtma sistemi yanında sistemi tamamlayan cihazlar içinde bizden yardım ve teklif alabilirsiniz.

 

Isı Pompası :

Isı pompası yerden ısıtmaya en uygun ısıtma cihazıdır. KONERJİ tarafından yapılan projelendirmeler düşük besleme suyu sıcaklığına göre yapıldığından ısı pompası kullanılması durumunda en yüksek verim değerlerine ulaşabilmektedir.

Firmamız tarafından tavsiye edilen ısıtıcı tipi ısı pompasıdır.

 

Termik Güneş Enerjisi :

Yerden ısıtma sistemlerinde destek ısıtma sistemi olarak yüksek emiş gücüne sahip selektif prizmatik termik enerji toplayıcıları olabildiğince başarılıdır. Bu konuda firmamızdan destek ve teklif alabilirsiniz. Termik güneş enerjisi panelleri ile sıcak suyunuzu sağlayabilir yerden ısıtmanıza destek verebilirsiniz.

 

 

kendi yerden ısıtmanı kendin yap

 

Konerji yerden ısıtma sistemleri iletişim

-

-