-

-Duvardan ısıtma / Serinletme

-

 

 

Tarımda Yerden Isıtma / Tarımsal Zemin Isıtma Uygulaması

İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda ayaklarından üşür . Öncelikle ayakların ısıtılması gerekmektedir. Özellikle tavuk çiftliklerinde tavukların yaşadığı yüksekliğin ideal olarak ısıtılması yeterlidir.

Yerden ısıtma ile bunu sağlamak mümkündür. Sistem termostatlar vasıtası ile kontrol edilir. Termostat kontrolü ile büyük oranda enerji tasarrufu sağlamak mümkündür.

Zeminden ısıtma sistemine sıcak su beslemesi birçok yöntemle sağlanabilmektedir. Özellikle ısı pompası ile düşük enerji tüketimi mümkün olabilmektedir.

Sizinde böyle bir projeniz var ise mimari yapı çizimlerini ve teknik detaylarını bize mail ile ulaştırınız.

 

seralarda toprak altı ısıtma sistemi

Çöldeki Mucize...

Yandaki habere konu olan toprak altı iklimlendirmeyi çeyrek asırdır Türk Çiftçisine ve yatırımcısına anlatamadık.

 

Bütün canlılar gibi bitkilerde ayaklarından yani köklerinden üşür. Kök bölgesinin ısıtılması ile ürünler daha kısa zamanda piyasaya verilir.

 

 

 

Bitkilerde kök ısıtma için 2 yöntem kullanıyoruz. Küçük seralar için kablolu - elektrikli kök ısıtma , büyük seralar için ise borulu-sulu kök ısıtma.

Kablolu - elektrikli kök ısıtma sadece ısıtma amaçlı , sulu-borulu kök ısıtma ise hem ısıtmada hem de toprak serinletmede kullanılır. Toprak serinletmesi için ısı pompası cihazlarını kullanıyoruz.

 

 

 

 TARIMDA YERDEN ISITMA

tavuk çiftliği ısıtma , tavuk çiftliği zeminden ısıtma , hayvan çiftliği zeminden ısıtma , civciv ııstması , sera ısıtma , kök ısıtma , sera kök ısıtma , bitki kök ısıtma

Zeminden Isıtmada Oluşan Isı Dağılımı

Sera ve Tavuk Çiftliklerinde döşemeden ısıtma ile % 50.ye kadar enerji tasarrufu sağlanabilir. Sistemlerimiz çok kontrollü olup tam otomatik olarak çalışmaktadır. Bütün canlılar gibi tavuklarda ayaklarından üşür , tavukların ayaklarının yeterli olarak ısıtılması durumunda üşüme hissi yok olacaktır.

Sera ve tavuk çiftliği döşemeden ısıtma sistemlerimiz son derece hassas sıcaklık kontrolüne sahiptir. DEVI uzak sensörlü termostat ile 1 C fark ile sistem otomatik olarak devreye girer ve çıkar. Hassas sıcaklık kontrolü ile istediğiniz sıcaklığı elde edebilirsiniz.

KONERJİ Müh.Ltd.Şti. döşemeden ısıtma sistemleri ile konveksiyonel ısıtma sistemlerine göre % 50.ye kadar enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Yapılan bu enerji tasarrufu ile Dünya.da ki diğer rakiplerinizden daha ucuza ve sağlıklı üretim yapabilirsiniz.

 

tavuk çiftliği ısıtma , hayvan barınakları ısıtması , sera ısıtması , kök ısıtma

Hava Kanalları ile Tavuk Çiftliği yada Sera Isıtılmasında yandaki ısı dağılımı oluşur.

 

İnsanlarda olduğu gibi bütün canlılar ayaklarından - bitkilerde köklerinden üşürler.

Kökün ısıtılması bitkinin daha hızlı ve verimli ürün vermesini temin ederler.

 

MANTAR ÜRETİM TESİSİ :

Mantar sıcağı ve nemi seven bir bitkidir.Üretim sahasında yeterli sıcaklık ve nemin sağlanması yerden ısıtma ile mümkündür. Zemine döşenen yerden ısıtma sistemi ortamdaki nemin dengesini bozmayacaktır. Yerden ısıtma sisteminden sonra ince bir şapla sistem üzeri kapatılır. Katı yakıtlı kazan , doğalgaz yada ısı pompası ile sistemin sıcak suyu sağlanır.

   

uflemeli ısıtma sistemi ile sera ve tavuk çiftliklerinde ısı dağılımı , duvar kenarından üflemeli ısıtmada bitki ve hayvanların yaşadığı bölge daha serin kalacaktır. Isıtmanın gerekli olduğu zemin bölgesi sadece yerden ısıtma ile istenilen sıcaklığa ulaşır.

 

Üflemeli Tip Isıtıcılarla yapılan ısıtmada Tavanda ısı birikimi oluşur.

Tavuk Çiftliği yada serayı duvar kenarlarından üflemeli cihazlarla ısıtmanız halinde sıcak hava çatıya doğru yönelecektir. Isınan hava yükselir mantığı ile zemin bölgesi tavandan daha soğuk kalacaktır.

 

Üfleme ile hava ısıtılması , sıcak havanın yukarı doğru kümelenmesi nedeni ile daha fazla enerji harcamasına neden olur.

 

KONERJİ Müh. Ltd.Şti.

Sera , mantar çiftliği yada tavuk çiftiliği zemin ısıtılmasını proje bazlı olarak gerçekleştirir. Sizinde inşaat halinde bir projeniz var ise bütün bilgileri bize mail olarak atınız.

 

 

 

 

 2. TAVUK ÇİFTLİĞİ ZEMİNDEN ISITMA SİSTEMİ

tavuk çiftliği üretim tesisleri , tavuk ısıtma , sera ısıtma , bitki ısıtma , kök ısıtma , hayvan barınakları ısıtması , civciv ısıtma

KONERJI Müh. Zemin Isıtma :

Tavuk Çiftliklerinin ısıtılmasında : Tavuk ve civcivler zeminde yaşarlar. Zeminin belirli bir yüksekliğe kadar uygun konfor şartlarında ısıtılması yeterlidir. Zeminde sağlanan yeterli konfor sıcaklığı hafif bir sirkülasyonla ( ısınan hava yükselir ) ısıtma işlemini sağlar. Burada bütün zemin ısıtıcı görevi görür. Zeminde bulunan bir sensör vasıtası ile istenen sıcaklık değeri sağlanır.

Tavuk çiftliklerinde borulu zeminden ısıtma , inşaat aşamasında son şap öncesi uygulanabilir.

 

Isıtma sisteminin tamamlanması için sıcak su cihazlarına ihtiyaç vardır. Bunlar katı yakıtlı kazan , ısı pompası vb. gibi 35-40 C . lik sıcak su kaynaklarıdır.

 

Eğer sizinde inşaat halinde bir tavuk çiftliğiniz var ise bütün bilgileri bize mail olarak atınız.

 

SERA VE KÖK ISITMA

  Bütün canlılar gibi bitkilerde ayaklarından yani köklerinden üşür eğer bitkinin kökünü ısıtırsak daha fazla ve daha hızlı büyürler.

 Üç türlü sera ve kök ısıtma yöntemimiz vardır.

 

 1. BORULU ( SULU ) SERA ALTTAN ISITMA SİSTEMİ :

 Daha çok büyük seralar için uygun bir sistemdir.

 Sera kurulmaya başlandığında borulu sera uygulaması yapılır. Borular toprak içerisine gömülür. Toprak sıcaklığı sürekli kontrol atında tutulur. Ne kadar boru ve ne kadar ısı ihtiyacı olduğu bölgeye göre değişiklik gösterir.

 Sera toprağının içerisine boru döşeme işleminden sonra ısıtıcı cihaz seçilir. Seralarda ısıtıcı cihaz olarak kömürlü - katı yakıtlı kazanlar ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Yeni seralarda ısı pompası da uygulanmaya başlanmıştır.

SERA ISITMASI , BİTKİ KÖK ISITMASI

SICAK SU KAYNAKLI BORULU SERA VE KÖK ISITMA

Isıtma boruları toprağın altına gömülür. Toprak sıcaklığı sensör aracılığı ile sürekli kontrol altında tutulur.  Sistem seranın kurulumu anında tamamlanır.

Isınan toprak bitkilerin aha hızlı ve sağlıklı büyümesini temin eder.

Bu tür sera ısıtmada ısıtıcı cihaz olarak kömürlü - katı yakıtlı sıcak su kazanı , ısı pompası , termik güneş enerjisi kullanılır.

 

2. ELEKTRİK KABLOLU BİTKİ KÖK ISITMA :

Küçük ve orta büyüklükteki seralar için uygundur.

 Kablolu ısıtma sistemlerimiz toprak içerine yada toprak üstüne uygulanır. Sera uzunluğunuza göre kablo alabilirsiniz.  Sera ısıtma kablolarımız kuruluma hazır çeşitli uzunluklarda paketlenmiştir. Sera ısıtma kablolarımız bir termostat ile kullanılır. Toprak içerisinde uzak sensörlü termostat ile kontrol edilir.

 Elektrik kablolu kök ısıtma sistemi son derece kolay ve ekonomiktir. Özellikle fide yetiştirmede emsalsiz bir çözümdür. Isıtma kablolarımız muhtelif boyutlarda ve sonlandırılmıştır. En uzun sera ısıtma kablomuz 190 mt.dir. 190 metrelik ısıtma kablomuzun gücü 3100 watt.dır.

 Elektrik kablolu ısıtma sistemimiz toprak ne zaman soğursa o zaman devreye girer. Sizin ayarlayacağınız kök sıcaklığı baz alınır. Toprak içerisindeki sensör sürekli olarak sizin yerine toprak sıcaklığını kontrol eder ve ihtiyaç olduğunda ısıtma yapar.

elektrik kablolu kök ısıtması , sera ısıtması

  ELEKTRİK KABLOLU KÖK ISITMA ,  SERACILIKTA BİTKİ KÖK ISITMA

 

 ISITICI KABLOLAR KÖK ALTINA YADA YANINA DÖŞENİR.

 Direkt olarak bitkilerin kök bölgesi ısıtılır. Küçük ve orta büyüklükteki seralar için idealdir.

 3. KARBONİK FİLM İLE TABYA ALTI KÖK ISITMA : Tabya üstünde yapılan ürün yetiştirmede kullanılır. Sistem uzak sensörlü termostat ile kullanılır. Küçük ve orta ölçekli bitki yetiştiricileri için uygundur. Isıtma filmi tabya üzerine serilir daha sonra üzerine su gelmeyecek şekilde PE yada PVC örtü ile kaplanır. Termostat sensörü tabya üzerine kadar getirilir ve sistem tamamlanır.

  Ürün yetiştirdiğiniz tabya uzunluklarına göre ısıtma filmlerini hazırlayıp size gönderiyoruz. Isıtma filmlerimiz genellikle 80 cm./ 170-180 Watt.mt.dir. Eğer tabyanız 50 yada 100 cm ise buna uygun ısıtma filmlerimizde mevcutdur. Termostatlarımız 3600 Watt gücündedir.

   Isıtıcı filmin satın alınmasından sonra montaj teknisyenimizden montaj ayrıntılarını alabilirsiniz.

TABYA TÜRÜ SERA ISITILMASI

KARBONİK FİLM İLE TABYA TÜRÜ SERACILIKTA BİTKİ KÖK ISITMA

Tabyaların altına direkt olarak karbon filmlerimiz serilir. Termostat kontrollü olarak çalışır.

 
 

 

Bizim Çeyrek Asırlık Tecrübemiz Sizin En Büyük Güvenceniz Olacaktır.
1348 Sok. No: 3 / A    Yenişehir – IZMIR-TR

Tel: + 90 (232) 458 32 52 ( PBX )         Fax: +90 (232) 458 32 54

 
 

-

© Sitede bulunan fotoğraf ve bilgiler firmamıza ait olup izinsiz kullanılmaması rica olunur.. -