-

-Kök ısıtma

-

 

 Sera Isıtma / Kök Isıtma / Toprak Isıtma / Fide Isıtma

Konerji kök ısıtma sistemleri

KONERJİ ; kök ısıtma sistemlerinde sulu borulu yada elektrik-kablolu sistemi tercih etmektedir. Kablolu kök ısıtmalarımız küçük ve orta boy işletmeler için daha uygundur. Kablolu kök ısıtma sistemleri sıra halindeki seralarda daha uygundur. Fide yetiştirmede kök ısıtma amaçlı olarak başarılı bir şekilde uygulanmaktayız.

 

Büyük seralarda sistem olarak borulu-sulu kök ısıtmayı tercih ediyoruz. Sera kök ısıtma ve toprak serinletme sistemlerinde öncelikle sistem dizaynı ve sistem projelendirmesi yapılmalıdır. Bu hesaplamalar uzman mühendislerimizce ücret karşılığı yapılmaktadır.

 

Bitkilere yönelik zeminden ısıtma sistemleri ; bitkinin daha hızlı sürede gelişmesi veya soğuktan etkilenmemesi amacıyla yapılır.

Burada 3 yöntem uygulanabilir. Sulu-borulu , elektrik kablolu veya elektrikli karbon folyolu.

Her3 sistem içinde sistem seçimleri birçok bilginin bir araya gelmesi ile yapılır. Bunlar ;

1. Sistemin büyüklüğü : Küçük ölçekli uygulamalar için elektrik kablolu veya karbon folyolu sistem .

2. Uygulama amacı : Fide , tohum veya bitkileri soğuktan korumak amaçlı mı yoksa ürünün daha hızlı gelişimi mi ?

3. Uygulama yerindeki enerji kaynakları :  Uygulama sahasında jeotermal kaynak var ise sulu borulu sistem uygun olacaktır.

4. Uygulamadan istenen sonuç : Hem ısıtma hem de soğutma yapılacaksa sulu borulu sistemimiz daha uygundur.

5. Masa üstü tohum ve bitki köklendirme için elektrik kablolu veya karbon folyolu sistem daha uygundur.

 

Avantajlar ve Dezavantajlar :

1. Sulu Borulu sistem : Orta ve büyük alanlar için uygundur. Toprak / kök altı ısıtıcı borular toprak altına gömüldükleri için sera yapımı aşamasında planlanmalıdır. Isıtıcı kaynak olarak ; jeotermal , katı yakıtlı ısıtıcılar , ısı pompası kullanılabilir. Uygulaması uzmanlık gerektirir.

 

2. Elektrik kablolu sistem : Küçük ve orta büyüklükteki alanlara uygun . Toprak veya kum içerisine uygulanır. Bakımsız bir yöntemdir. Çok kontrollü bir sistemdir. Uygulaması kolaylıkla yapılır.

 

3. Elektrikli Karbon Folyo : Masa üstü bivol altı ısıtma için uygundur. Masa boyuna ve enine göre ürünler haırlanarak gönderilir. Uygulaması kolaydır. Uzak sensörlü termostatlar ile sıcaklık kontrolü sağlanır.

 

SERA VE KÖK ISITMA

  Bütün canlılar gibi bitkilerde ayaklarından yani köklerinden üşür eğer bitkinin kökünü ısıtırsak daha fazla ve daha hızlı büyürler.

 Üç türlü sera ve kök ısıtma yöntemimiz vardır.

bitkiler için kök ısıtma ve serinletme sistemi

Çöldeki Mucize ...

Yukarıdaki habere konu olan sera ısıtma sistemini çeyrek asırdır Türk Çiftçisine ve yatırımcısına  anlatmaya çalıştık fakat hala başarılı olamadık.

Bütün canlılar gibi bitkilerde köklerinden ısınır. Bitkilerin beslendiği toprak onun gelişmesini yada gelişmemesini sağlar. Biliyoruz ki birçok bitkinin gelişimi belirli sıcaklıkların altında durmaktadır. Bitki gelişmesini durdurduğunda ürün alımı gecikmektedir. Bütün bunların önüne geçmek için toprak iklimlendirmesi yapılmalıdır.

 

KONERJİ olarak toprak iklimlendirmesini yerden ısıtma-ısı pompası ile sağlıyoruz. Sistemin yapılabilmesi için iyi bir projelendirme gerekmektedir. Ölçülendirme ve malzeme  yapısı oluşmuş olan seranın bütün bilgilerini bize mail olarak attığınızda öncelikle yaklaşık fiyatlandırma hesabı yaparız. daha sonra projelendirme ve uygulamasını gerçekleştiririz.

 

SERA ISITMA PROJESİ

sera ısıtma projesi - üst kesit , seralarda ısıtma projesi

sera ısıtma projesi - üst kesit

sera ısıtma projesi , yan kesit

sera ısıtma projesi , yan kesit

 1. BORULU ( SULU ) SERA ALTTAN ISITMA SİSTEMİ :

Daha çok büyük seralar için uygun bir sistemdir.

 Sera kurulmaya başlandığında borulu sera uygulaması yapılır. Borular toprak içerisine gömülür. Toprak sıcaklığı sürekli kontrol atında tutulur. Ne kadar boru ve ne kadar ısı ihtiyacı olduğu bölgeye göre değişiklik gösterir.

 Sera toprağının içerisine boru döşeme işleminden sonra ısıtıcı cihaz seçilir. Seralarda ısıtıcı cihaz olarak kömürlü - katı yakıtlı kazanlar ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.

 

Yeni seralarda ısı pompası da uygulanmaya başlanmıştır.

 

SERA ISITMASI , BİTKİ KÖK ISITMASI

SICAK SU KAYNAKLI BORULU SERA VE KÖK ISITMA

Isıtma boruları toprağın altına gömülür. Toprak sıcaklığı sensör aracılığı ile sürekli kontrol altında tutulur.

Isınan toprak bitkilerin aha hızlı ve sağlıklı büyümesini temin eder.

Bu tür sera ısıtmada ısıtıcı cihaz olarak kömürlü - katı yakıtlı sıcak su kazanı , ısı pompası , termik güneş enerjisi kullanılır.

 

 2. ELEKTRİK KABLOLU BİTKİ KÖK ISITMA :

kablolu kök ısıtma , toprak ısıtma

Kök ısıtma kablosu ile seracılık:

Kablo güçleri seranın bulunduğu bölgeye göre seçilir. Ilıman bölgelerde 100 Watt / m2 yeterli olurken soğuk bölgelerde bu güç 200 Watt/m2 .ye kadar çıkabilir.

 

 

Kablolu Kök Isıtma Küçük ve orta büyüklükteki seralar için uygundur.

 Kablolu ısıtma sistemlerimiz toprak içerine yada toprak üstüne uygulanır. Sera uzunluğunuza göre kablo alabilirsiniz.  Sera ısıtma kablolarımız kuruluma hazır çeşitli uzunluklarda paketlenmiştir. Sera ısıtma kablolarımız bir termostat ile kullanılır. Toprak içerisinde uzak sensörlü termostat ile kontrol edilir.

 Elektrik kablolu kök ısıtma sistemi son derece kolay ve ekonomiktir. Özellikle fide yetiştirmede emsalsiz bir çözümdür. Isıtma kablolarımız muhtelif boyutlarda ve sonlandırılmıştır.

 Elektrik kablolu ısıtma sistemimiz toprak ne zaman soğursa o zaman devreye girer. Sizin ayarlayacağınız kök sıcaklığı baz alınır. Toprak içerisindeki sensör sürekli olarak sizin yerine toprak sıcaklığını kontrol eder ve ihtiyaç olduğunda ısıtma yapar.

FİDE YETİŞTİRMEDE ve KÖKLENDİRMEDE : KÖK ISITMA

kök ısıtma kablosu , toprak ısıtma kablosu

FİDE yetiştirme ve kök ısıtma için elektrikli kablolu sistem çok kontrollü ve ekonomiktir.

Kök ısıtma kabloları 5 mt ile 170 mt arasındadır. ( 18 W / mt )

Toprak ısıtma kablosu , kök ısıtma

 

KÖK ISITMA TERMOSTATI , sera ısıtma termostatı

TOPRAK ISITMA TERMOSTATLARI

Sera kök ısıtmada kullandığımız termostatlar sensör kumandalı olarak çalışır. Toprak altı sıcaklığını 5 C ile 45 C arasında ayarlayabilirsiniz. Ayarladığınız sıcaklığa gelince sistem otomatik olarak kapanacaktır.

Sera ısıtma için termostat

 

elektrik kablolu kök ısıtması , sera ısıtması

  ELEKTRİK KABLOLU KÖK ISITMA ,  SERACILIKTA BİTKİ KÖK ISITMA

 

 ISITICI KABLOLAR KÖK ALTINA YADA YANINA DÖŞENİR.

 Direkt olarak bitkilerin kök bölgesi ısıtılır. Küçük ve orta büyüklükteki seralar için idealdir.

 3. KARBONİK FİLM İLE TABYA ALTI KÖK ISITMA : Tabya üstünde yapılan ürün yetiştirmede kullanılır. Sistem uzak sensörlü termostat ile kullanılır. Küçük ve orta ölçekli bitki yetiştiricileri için uygundur. Isıtma filmi tabya üzerine serilir daha sonra üzerine su gelmeyecek şekilde PE yada PVC örtü ile kaplanır. Termostat sensörü tabya üzerine kadar getirilir ve sistem tamamlanır.

  Ürün yetiştirdiğiniz tabya uzunluklarına göre ısıtma filmlerini hazırlayıp size gönderiyoruz. Isıtma filmlerimiz genellikle 80 cm./ 170-180 Watt.mt.dir. Eğer tabyanız 50 yada 100 cm ise buna uygun ısıtma filmlerimizde mevcuttur. Termostatlarımız 3600 Watt gücündedir.

   Isıtıcı filmin satın alınmasından sonra montaj teknisyenimizden montaj ayrıntılarını alabilirsiniz.

TABYA TÜRÜ SERA ISITILMASI

KARBONİK FİLM İLE TABYA TÜRÜ SERACILIKTA BİTKİ KÖK ISITMA

Tabyaların altına direkt olarak karbon filmlerimiz serilir. Termostat kontrollü olarak çalışır.

 

Seralardaki ısıtma yükü ve sistem teklif çalışması için seranızın mimari uygulama projesini bize mail ile ulaştırmalısınız.

Mail ile ulaştırılan projeler en kısa zamanda sistem teklifi olarak sunulur.Ayrıntılı dökümler sözleşmede yer alacaktır.

Bizim Tecrübemiz Sizin En Büyük Güvenceniz Olacaktır.
1348 Sok. No: 3 / A  Halkapınar – IZMIR-TR

Tel: + 90 (232) 458 32 52     Fax: +90 (232) 458 32 54

 
 
 

-

© Sitede bulunan fotoğraf ve bilgiler firmamıza ait olup izinsiz kullanılmaması rica olunur.. -