-

-
-

 

Daha az Enerji Tüketimi ile  , daha fazla konfor daha sağlıklı yaşam...

PEXLIFE Sıcak Sulu Döşemeden , Zeminden (Yerden) ve Duvardan Isıtma Borusu

Mühendislik ,Projelendirme ( Ücretli ) Keşif Özeti ( Ücretli ) Uygulama Taahhüdü Malzeme Satışı

Alttan Isıtma,Döşemeden Isıtma

Yer Kalorifer,Yer kaloriferi,yerden kalorifer,yerden ısıtma serinle

tme,yerden ısıtma ve serinletme,döşemeden ısıtma ve serinletme,döşemeden ısıtma serinletme,ısı

PEXLIFE boru , pexlife boru , pexlife yerden ısıtma borusu , pexlife evoh boru , pexlife pex-b boru

PEXLIFE PEX-b ve PEXLIFE EVOH oksijen bariyerli borular Avusturya VIENERBERGER & SOLVAY Grup Türkiye fabrikasında üretilmektedir.

 

VIENERBERGER&SOLVAY GRUP ; 27 ülkede faaliyette bulunan, geniş bir ürün yelpazesinde kaliteli boru sistemleri üreten , dünyanın lider plastik boru sistemleri üreticilerindendir.

   

PEXLIFE yerden ısıtma , duvardan ısıtma boruları

A) PEXLIFE Borulari Uzun Ömürlü ve Sagliklidir;
PEXLIFE borulari paslanmaz ve kimyasallara karsi dayaniklidir,
PEXLIFE borulari uzun ömürlüdür,
PEXLIFE borulari yüksek sicakliklarda ve basinçlarda çok iyi performans gösterir,
PEXLIFE borularinin genis kullanim sicaklik araligi ( + 90 C ) vardir,
PEXLIFE borulari mineral kalintilar sonucu tikanmaz,
PEXLIFE borulari iyi bir asinma mukavemetine sahiptir,
 

   

PEXLIFE borular DIN 16892/93 sağlayacak şekilde üretilmektedir ve bu standartların gerektirdiği tüm testler gerçekleştirilmektedir

PEXLIFE borular DIN 16892/93 sağlayacak şekilde üretilmektedir ve bu standartların gerektirdiği tüm testler gerçekleştirilmektedir. PEXLIFE boruları, suyun özelliklerini bozmadığından PEXLIFE boru sistemleri sıcak / soğuk içme ve kullanma suyu sistemlerinde, merkezi ısıtmada, radyatör ve yerden ısıtma sistemlerinde ideal bir çözüm sunmaktadır. PEXLIFE boruları, gerek üretim aşamasında gerekse çapraz bağlama işlemi sırasında kalite ve performans açısından sürekli olarak test edilmektedir.

   

PEXLIFE yerden ısıtma boruları SOLVAY grup markasıdır.

B) PEXLIFE Borularinin Döseme Maliyeti Düsüktür; Hafiftirler (PEXLIFE borularinin agirligi ayni uzunluktaki bakir borunun agirliginin üçte biri kadardir), Borularin kesilmesi ve birlestirilmesi kolaydir,
Hizli, kaynaksiz ve lehimsiz bir birlestirme imkâni vardir,
Borularin yerlestirilmesi binanin insaasi sirasinda gerçeklestirilebilir,

DAMLA EVLERİ

40 daireden oluşan sitede PEXLIFE borular kullanılarak yerden ısıtma sağlanmıştır.

   

PEXLIFE boruları, yüksek sıcaklıklarda ve yüksek işletme basıncında bile mükemmel bir dayanım ve uzun kullanım ömrü sunmaktadır

PEXLIFE borular, ultra yüksek moleküler ağırlıklı polietilenden üretilmekte ve boruya mükemmel özellikler, esneklik ve performans sağlamak üzere silan prosesi kullanılarak çapraz bağlı hale getirilmektedir. Bu proses ile elde edilen yüksek oranlardaki çapraz bağlama sayesinde PEXLIFE boruları, yüksek sıcaklıklarda ve yüksek işletme basıncında bile mükemmel bir dayanım ve uzun kullanım ömrü sunmaktadır. Silan çapraz bağlama tekniği 1968’den itibaren kullanılmaktadır . Diğer üstün özelliklerinin yanında Silan çapraz bağlı polietilenin yaşlanma direnci diğer çapraz bağlama yöntemlerine göre çok daha iyidir.

   

PEXLIFE borulari, üstünlügü kanitlanmis malzemeden üretilmistir,

C) PEXLIFE Konforlu Bir Yasam Içindir;
PEXLIFE borulari, üstünlügü kanitlanmis malzemeden üretilmistir,
PEXLIFE borulari uzun metrajlarda daha az ek parça kullanilarak dösenir,
PEXLIFE borulari sessizdir, metaller kadar sesi iletmez,
PEXLIFE borulari uzun kullanim ömürlüdür.

 

   

PEXLIFE EVOH oksijen bariyerli yerden ısıtma borusu 16*2 mm çapındadır

PEXLIFE EVOH oksijen bariyerli yerden ısıtma borusu 16*2 mm çapındadır.
Borular 160/240 mt.lik ambalajlarda satışa sunulmuştur.

 

PEXLIFE borular bütün PE-xb borularda olduğu gibi uygulama esnasında ısıtılarak ( sıcak olarak ) döşenir.

   

PEXLİFE yerden ısıtma boruları konut yerden ısıtmada , fabrika yerden ısıtmasında , Türk hamamı ısıtmasında , sera ısıtılmasında , tavuk çiftliği ısıtılmasında güvenle kullanılır.

PexLIFE  Borularin Kullanim Alanlari
Yerden isitma
Radyatör baglantilari
Sihhi tesisat

 

MEHMET DURMAZ MAKİNA FABRİKASI 1

MEHMET DURMAZ MAKİNA FABRİKASI 2

Fabrika yönetim binasında PEXLIFE EVOH oksijen bariyerli boru tercih edilmiştir.

   

Yerden ısıtmanın Temel Prensibi : Isı Yükselir...

 

Yerden ısıtma haricindeki hiçbir ısıtma sistemi zemini ısıtamaz.

Buna karşılık bütün canlılar ayaklarından daha konforlu olarak ısınır.

Yerden ısıtma ile daha düşük sıcaklık beslemesi ile daha konforlu ısıtma sağlanır.

 

Firmamız  yerden ısıtmada her malzemesini özenle seçer ve uygular. PEXLIFE yerden ısıtma ürünleri firmamızın en büyük çözüm ortaklarındandır.

Firmamız bütün hesaplamaları DIN normalarına göre hazırlanmış bilgisayar programı aracılığı ile yapar. Yerden ısıtma sisteminde besleme suyu sıcaklığı geçmiş yıllarda 55 C olarak alınmaktaydı , Günümüzde alternatif enerji kullanımı nedeniyle 45-35 C olarak alınmalıdır. Buda malzemelerin artması ve kurulum maliyetlerinin artması demektir. Firmamız bütün hesaplamalarda 45 -35 C olarak kaynak sıcaklığını almaktadır. Buda ömür boyu daha az enerji bedeli demektir.

 

Yer Kaloriferi, Zeminden Isıtma veya Döşemeden Isıtma isimleriyle de adlandırılan bu sistem, mekanın, zeminden yukarıya doğru, ısıtılmasıdır. Bu sistem, homojen, ekonomik ve hava akımlarını engelleyen bir yöntem olduğu için ısıtma sistemleri içerisinde en önemli yeri alır . Özellikle her türlü alternatif enerji kaynağını kullanması sebebiyle bütün dünyada hızla yaygınlaşmaktadır. Sistem hesaplamalarımız 35-40 C besleme suyu sıcaklığına göre yapılmaktadır. Güneş enerjisi ile , jeotermal kaynaklarla , atık enerjilerle ve ısı pompası ile mükemmel uyumlu çalışmaktadır.

 

REHAU TABANDAN ISITMA , döşemeden ısıtma , zeminden ısıtma

Yerden ısıtma yeni ve sağlıklı yaşam alanları sağlar

Yerden ısıtma doğru hesaplama ve montaj ile en sağlıklı ısıtma sistemidir. Toz yakması yada toz sirkulasyonu yapması diğer ısıtma sistemlerine göre en az olanıdır.

Yerden ısıtma sistemi doğru kurulduğunda en güvenli ısıtma sistemidir.

Yerden ısıtma boruları eksiz olarak döşenir. Borular kollektörden başlayarak döşeme yapılır ve diğer ucu ek yapılmadan dönüş kollektörüne bağlanır. Diğer bütün ısıtma sistemlerinde ekler mevcutdur. Yerden ısıtma eksiz olarak döşendiğinden en güvenli ısıtma sistemidir.

Odalarda ısıtıcı elaman olmadığından evin tamamını istediğiniz şekilde dizayn edebilirsiniz.

Döşeme altı ısıtma sayesinde ek alanlar kazanırsınız.

Yerden ısıtma en ucuz ısıtma şeklidir. Bütün ısıtıcı cihazlar yerden ısıtma ile kullnılabilir. Güneş enerjisi ile ısıtmada alternatifsiz tek çözümdür. Güneş enerjisi ile elde edilen sıcaklık yerden ısıtma ile ısıtmaya yeterlidir. ( yeterli kollektör ile )

 

Döşemeden ısıtma Nasıl Uygulanır ?
Zeminden ısıtma sistemleri 3 ana grupta toplanır. Sulu ( borulu ) , elektrik kablolu ve bitmiş yada bitmeye yakın evlerde uygulanan karbon zemin döşemesi altı ısıtmadır. Isı pompası uygulamalarında sulu borulu zeminden ısıtma uygulanır. Isı pompası cihazlarının en verimli olduğu sıcaklık değerleri 35-40 C arasıdır. Uygun dizayn sıcaklıkları ile çok ekonomik ve problemsiz olarak ısınabilirsiniz. İstenirse güneş enerjisi desteğinide sisteme akuple çalıştırmaktayız. Firmamız Türkiyen'nin son 3 yıllık iklim bilgilerine göre gerçek değerlerle rantabl olabilcek sistemleri önerir.

Yerden ısıtma borularının döşenmesi mobil ısıtıcılarımız ile sıcak olarak yapılır.

Sistemin döşenmesinden sonra testleri yapılır ve test göstergesi ile size yazılı olarak teslim edilir.

Zeminden borulu sistem ısıtmada sistem bir bütündür. Tek başına borunun kaliteli olması sistemin kaliteli olmasını garanti edemez.

Modulasyon paneli yada diğer adıyla noppenplatte boruların nizami döşenmesi ve borunun korunması açısından önem teşkil eder.

 

Zeminden ısıtma sistemi Nasıl Isıtır ?
Ana ısıtma elemanı, yapı malzemesi içerisinden geçirilen uzun ömürlü ve dayanıklı, zeminden ısıtmaya uygun 14 mm , 16 mm , 17 mm , 20 mm çaplarındaki borulardır. Bu borular içerisinden geçen ılık su zemin betonunu , zemin betonuda döşemeyi ısıtır , döşemede evi ısıtır. Taban sıcaklığı genellikle 26-28 C civarındadır. Bütün yüzey ısıtma elemanı olarak kullanıldığından çok düşük sıcaklıklarda bile mükemmel ısınma sağlanır.Yerden ısıtmanın en büyük özelliği bütün yeri radyatör gibi kullanmasıdır. Bu yüzden ılık bir zeminle bütün ev istenilen konforda çok ekonomik olarak ısıtılır.Sistem besleme sıcaklıkları sağlıklı ısıtmanın en önemli öğesidir. Eğer yüksek sıcaklık beslemesine göre dizayn yapılmışsa yerden ısıtma istenen sonuçları vermeyecektir.


Zeminden Isıtma Sisteminin Avantajları
İnsanların ve bütün canlıların fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verir. Zeminden ısıtma sistemi diğer alternatiflere göre büyük enerji kaybına neden olan ve önlenemeyen tavan bölgesindeki sıcaklık birikmelerine ve klimalarda, radyatörlü sistemlerin önünde oluşan gereksiz sıcak hava yastıklarına neden olmaz.
Radyatörlü ısıtma sistemi 70 - 90 °C aralığında çalışır. Radyatör yüzeyindeki yüksek sıcaklık, ortamdaki nemi azalttığı gibi radyatör üst bölgelerinde kirliliğe neden olur.
Zeminden ısıtma sistemi için ortalama 40 °C sıcaklık yeterlidir.Isı pompası uygulamaları ve alternatif enerji kaynaklarını göz önünde bulundurarak dizayn yapmaktayız.Ömür boyu daha az enerji bedeli ödemeniz için uygulamalarda ilk yatırımın önemli olduğunu biliyoruz.
Böylece, düşük sıcaklıkta daha . Konforlu ısı elde edilir.
Her türlü yapıda ek işlem gerektirmeden kolaylıkla uygulanır. Zeminden ısıtma sistemi uygulanan yapılarda ısının homojen dağılmasından dolayı yüksek konfor sağlanır. Zeminden ısıtma sistemi, sağlıklı, konforlu ve ekonomik bir ısıtma şeklidir. Klima, soba ve radyatör gibi ısıtma sistemlerine nazaran % 23 enerji tasarrufu sağlar.
Klasik sistemlerdeki gibi ısıtıcı eleman, tesisat borusu, bağlantı parçası gibi göze hoş gelmeyen ve kullanım alanını sınırlayan malzemeler yoktur.

 

Neden Zeminden Isıtma Sistemi ?
Zeminden ısıtma sistemleri sağlıklı, konforlu ve ekonomik bir ısınma şeklidir. Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan kullanımı ile dikkat çeken bu sistem, özellikle üretimde kullanılan ürünlerin kalitelerinin artması ile popüler hale gelmiştir. Uygulamada yaklaşık % 30-50 enerji tasarrufu sağlanır, insan anatomisine en uygun, sağlıklı ve ekonomik ısıtma sistemidir. Kullanılan mekanda homojen bir ısı dağılımı ve sıcaklık sağlanır.Yerden ısıtma ile havanın nem dengesi bozulmaz. Sıcaklık farkı az olduğu için kullanılan mekanda aşırı hava akımı yoktur. Dolayısıyla toz sirkülasyonu da önlenir. Perdeler ve duvarlar kirlenmez.

Yerden Isıtma :

   Duvarları kirletmez...

        Daha az enerji tüketir...

            Daha fazla konfor sağlar...

                 Alternatif enerjilerle çalışır...

                      Ayaklarınız sıcacık zeminlere basar...

                            Çok güvenlidir....

                                 Uzun Ömürlüdür.

 

 Hem güvenli , hem ucuz hemde ömür boyu problem yaşamadan yerden ısıtma sistemine sahip olacaksınız . 23 yıl önce bize yerden ısıtma yaptıranlar gibi..

Yerden Isıtma nerelerde kullanılır ?

 

Sistem konut,isyeri,villa,spor salonu,anaokulu,hastane,alisveris merkezleri,otel,hamamlarda konfor amaçli açik alanlarda ise buz önleme amaçli olarak kullanilmaktadir.
Fizik kurallari insan anatomisine uygun üniform isinin taban zeminlerinden yükseldigini ispatliyor. Atalarimizin deneyimleri ise ayagini sicak tut, basini serin diyor. Iste; Yer Kaloriferi yada Yerden Isitma, Dösemeden Isitma isimleriyle de adlandirilan bu sistem, belirttigimiz faktörlerin sentezini olusturarak, isitma sistemleri içerisinde ayri bir yer aliyor.

Firmamız tarafından uygulanan yerden ısıtma sistemlerinin ömrü binanızın ömründen daha uzundur.Kullandığımız borularda kesinlikle ek yapılmaz. Malzemelerimiz dünyada kalitesini kanıtlamış ürünlerdir.Sistem amacına göre boru ve malzeme seçimi yapmaktayız. 6 farklı boru çeşidi , 2 farklı yalıtım türü ve 3 farklı kollektör seçeneğimiz vardır. Genellikle oksijen bariyerli boru kullanarak sistem ömürlerini ve ısıtıcı cihaz ömürlerini uzatmaktayız. EVOH kaplamalı borularımız ile makinalara oksijen alışverişini kesmekteyiz. Eğer ısıtma , serinletme gibi amacımız var ise PERT boru kullanmaktayız. Kapasitenin yetersiz olduğu yerlerde 17 mm ve 20 mm çaplarında daha yüksek yüzeyli borular kullanmaktayız. Hamam gibi boruların kıvrımlarının fazla olduğu , sık döşendiği alanlarda akıllı boru dediğimiz çok esnek borularımızı tercih etmekteyiz. Yaptığınız yatırımın geri dönüşü olmadığını biliyor ve doğru sistem çözümleri sunuyoruz.

 

Firmamız tarafından yapılan yerden ısıtmada dizayn kriterleri nelerdir?

Binanın bulunduğu bölge ( ısı kazancı ve kaybı hesabı )

Binanın yalıtım durumu

Binanın camlarının teknik özellikleri

Taban döşeme malzemesinin teknik özellikleri

Odaların veya mahallerin kullanım amacı

Tavan teknik özellikleri

Isıtma cihazı

Alternatif enerji kaynak kullanımı

Varsa ek istekler hesap kriterlerimizi etkiler. Biz Türkiye'nin özgün yapısına uygun çözümler üretiriz.

 

Almanyada Noppenplatte olarakda adlandırdığımız panellerin yerden ısıtma sisteminde birden fazla işlevi vardır.

1. Boruların gerekli modulasyon aralığında döşenmesi sağlanır.

2. Borular için yastıklama görevi görür.

3. Alt katlara ısı geçişi engellenir.

 MODPAN modulasyon panelleri yüksek danzite olarak imal edilmektedir.Zemin ısıtma modulasyon panellerinin paketinde 11.34 m2 Ürün vardır.Ürün köşeli yada yuvarlak başlı olarak imal edilmektdir. Modulasyon panellerinin satışı m2 olarak yapılır.En az alım 1 pakettir.

 

pexlıfe evoh oksijen bariyerli yerden ısıtma borusu

 

pexlife pex-b evoh oksijen bariyerli borular ile ısıtma cihaz ve ekipmanlarınızın ömrünü uzatabilirsiniz.

 

PEX tipi borular Polietilen malzemenin kimyasal ve fiziksel olarak güçlenderilmesi ile çekilir. Burada yapılan yöntemlere göre a,b,c sınıfı olarak adlandırılır. Hepsinin çapraz bağ oranı farklıdır. Ayrıca PEX boruların üzerine oksijen geçirimsizliği için Oksijen bariyeri kaplaması yapılabilir. Özellikle ısı pompası ve yoğuşmalı kombilerde oksijen bariyerli boru kullanılmalıdır.

 

PEX-B oksijen bariyerli borunun Pex-A oksijen bariyerli borudan en önemli farkı çapraz bağ yapan molekül yüzdeleri'dir.

PE-RT Borularda ise tamamen farklı bir şekilde reaksiyon gerçekleştiği için çapraz bağ yapısı PEX borulara oranla çok daha gelişmiştir.

YERDEN ISITMA NEDİR VE NASIL ISITIR ? AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI

radyatör, fan coil ve klima gibi cihazlar önce evin tavan bölgesini ısıtır.Daha sonra insanın yaşadığı bölge ısınır. Tavan bölgesinde sıcaklıklar 30 C gibi çok yüksek sıcaklıklara ulaşırken ayak bölgesi 14 C de soğuk olarak kalmaktadır. Aynı ortam yerden ısıtma olarak yapılsaydı taban sıcaklığı 26-28 C tavan sıcaklığı ise 16 C civarlarında olacaktı. Yerden ısıtma ile sağladığımız konforu atalarımız çok güzel özetlemişlerdir." Ayağını sıcak , başını serin tut".

Yukardaki ev ısıtma şemasından görüldüğü üzere radyatör, fan coil ve klima gibi cihazlar önce evin tavan bölgesini ısıtır.Daha sonra insanın yaşadığı bölge ısınır. Tavan bölgesinde sıcaklıklar 30 C gibi çok yüksek sıcaklıklara ulaşırken ayak bölgesi 14 C de soğuk olarak kalmaktadır. Aynı ortam yerden ısıtma olarak yapılsaydı taban sıcaklığı 26-28 C tavan sıcaklığı ise 16 C civarlarında olacaktı. Yerden ısıtma ile sağladığımız konforu atalarımız çok güzel özetlemişlerdir." Ayağını sıcak , başını serin tut".

 

 

Zeminden yada döşemeden ısıtma Nasıl Isıtır?
Yer kaloriferi, tüm ısıtma sistemlerinin olumlu yönlerini bir araya getirebilen en sağlıklı sistemdir. Çünkü üzerinde yaşanılan alanda, örneğin bir salonda taban yüzeylerinin sadece 25°C ısıtılması yeterlidir ve bu ısı sağlıklı bir insanın taban altı sıcaklığıdır. İşte yerden ısıtmanın gizemi burada yatıyor. Yeryüzündeki bütün canlılar (bitkiler dahil) 23-25° sıcaklıkta gelişir, yeşerir ve sağlıklı yaşar. Fiziksel açıdan bu üniform ısı ancak yerden ısıtma ile gerçekleşir. Yer kaloriferinde, diğer sistemlerde varolan hava akımı ve partiküler toz dolaşımı oluşmaz. Döşemeden ısıtmayı bütün eve yayılmış bir radyatör gibi düşünebilirsiniz.Bu yüzden daha düşük sıcaklıklarda daha fazla konfor sağlıyoruz.

 

KONUT ( Daire , villa, apartman  ) YERDEN ( Döşemeden ) ISITMASI

Konutlarda merdivenler , tezgah altları , tuvaletler , dolap altları hariç olmak üzere bütün yüzeye yerden ısıtma uygulanır. İstenirse merdivenlerede zemin ısıtma uygulması yapmaktayız. Standart uygulamamızda merdivenlere ısıtma yapmıyoruz.
Konutlarda her mekanın sıcaklığı farklıdır. Mutfaklar 18 C, Banyolar 24 C, Salon oturma odası 22 C, Yatak odası
20 C , Hol 18 C olarak hesaplama yapılır. Zeminden olan ısı kaybı yok sayılarak ısı kaybı miktarı hesaplanır. Kazan çalışma sıcaklığı max. 60 C olarak alınmalıdır.En doğrusu zaman içerisinde sistemin besleme kaynağı değişmesi ihtimaline karşı 35- 40 C ye göre dizayn yapılmalıdır. Firmamız bütün hesaplamalarını 35-40 C kaynak sıcaklığına göre yapmaktadır. Bu şekilde bir uygulamada ilk yatırım biraz yüksek olmasına rağmen çok düşük sıcaklıklarla ısıtma yapmasından dolayı kullanıcıya büyük tasarruf getirmektedir.Bütün hesaplamalarımız Alman DIN normlarına göre yapılmaktadır.

 

 

Kurucu ortaklarımızın kurulumunu yaptığı binlerce konut ve işyeri 25 yılı aşkın bir süredir bizim sistemlerimizle sorunsuz ve ekonomik olarak ısınıyor. Titiz seçimleri ile  bizi tercih edenlere teşekkür ediyoruz.

 

Binanızın her katında yer kaloriferi uygulanabilir. Isıtma kazanından her katın kolay ulaşılabilecek bir bölgesine (merdiven holü, banyo kapı arkası, vs.) plastik folyolu borular ile uygun yerden kolon çıkılarak dağıtım kolektörü dolabı konur. Bu dolaptan odalara yerden ısıtma borusu ile modülasyon yapılarak suyun oda içinde dolaşması sağlanır. Bu sistemin uygulanması çok basit olup yapının herhangi bir bölgesinde ısıtma cihazı (Radyatör, Fan-coil, vs.) gözükmediğinden oda içindeki tefrişte kolaylık sağlar.

 

tabandan/alttan kalorifer döşemeden kalorifer,taban ısıtma,taban serinletme,kalorifer

Bizim çeyrek asırlık tecrübemiz Sizin En Büyük Güvenceniz Olacaktır.
Yerden ısıtma boruları oksijen bariyerli , bariyersiz , pex-a , pex-b , pprc, pe-rt olmak üzere birçok gruba ayrılır.
 

-

© Sitede bulunan fotoğraf ve bilgiler firmamıza ait olup izinsiz kullanılmaması rica olunur.. -