-

-
-

 

PE-RT ısıtma boruları , 16 mm ısıtma borusu

 
     

YERDEN ISITMADA HIZLI VE GÜVENİLİR ÇÖZÜMLER , 25 YILLIK KONERJI TECRÜBESİ İLE

PE-RT ISITMA - SERİNLETME BORULARI

PE-RT Nedir ?

Poli Etilen Resistance Temparature  ( Isıya dayanıklı polietilen ) .nin kısaltılmış halidir.

 

PE-RT boru hammaddesi DOW Chemical tarafından üretilmektedir.

 

PE-RT Borunun diğer borulardan farkı nedir ?

PE-RT borular hammadde yapıları gereği çok esnek bir malzemedir.

Yerden ısıtma sistemlerinin döşenmesi esnasında bu esnekli uygulamada büyük kolaylıklar sağlar.

 

PE-RT borular soğuk olarak döşenebilir.

Piyasada bulunan birçok boru özellikle soğuk günlerde esnekliğini kaybeder ve sistemin döşenebilmesi için ısıtma cihazına gereksinim duyulur.

PE-RT borularımız soğuk havalarda bile ısıtmaya gerek duyulmadan döşenebilir. ( + 5 C ortam sıcaklığına kadar mümkündür )

Özellikle hamam uygulamalarında çok büyük kolaylıklar sağlar. Hamamlarda duvar dahil insanların değdiği her noktada ısıtma yaptığımızdan çok kısa dönüşler gerekebilmektedir. Isıtma yapılan borularda bu dönüşler kılcal gerilmelerden dolayı ilerde tehlike yaratabilir.

DANFOSS Döşemeden Isıtma Borusu
DANFOSS döşemeden ısıtma boruları PE-RT TIP II malzemeden Almanya Fabrikalarında imal edilmektedir. Boru çapı 16*2 mm ve 5 KAT EVOH oksijen bariyerlidir. Borular 200 - 250 ve 500 mt.lik karton kutularda satışa sunulmuştur.

   

Firmamız tarafından kullanılan DANFOSS PE-RT borular Gizli Oksijen Bariyerlidir.

DANFOSS Borular + 5 C ortam sıcaklığına kadar soğuk olarak döşenebilir.

DANFOSS borular çok esnek yapısı ile 8 cm. yarıçapa kadar ısıtılmadan döşenebilir.

DANFOSS boruların ısı iletim değeri 0.40 W/ mK.dır.

 

DOWLEX 2388 su bazlı döşemeden ısıtma ve radyatör ısıtması plastik borulama sistemlerini düzenleyene DIN 4721 standartlarına uygundur. Bu standartlara uygun üretilmiş boruların üzerinde bu belirtilit ve Danfoss PE-RT borular üzerinde olduğu gibi PE-RT ibaresi yer alır. PE-RT döşemeden ısıtma ve radyatör ısıtması gibi evsel alanlarda , sıcak ve soğuk su borulamasında 20 yılı aşkın bir süredir başarıyla kullanılmaktadır. Yüksek sıcaklıkta uzun dönem hidrosttaik dayanıklılık sağlamak için çapraz bağlanma gerektirmeyişi PE-RT malzemesinin eşsiz özelliğidir ve boruya doğaya geri dönüş özelliği kazandırmaktadır.

   

Danfoss PE-RT Boru

Danfoss PE-RT Boru
Isıtma sistemlerinin sıcak sulu uygulamalarında uzun ömürlü yapısı ile iki tip plastik boru kullanılmaktadır. Bunlardan biri PE-X (Polietilen cross-linked) diğeri de PE-RT (Polietilen Raised Temperature Resistant)?dir. PE-X ve PE-RT borularının her ikisi de kimyasal olarak polietilenden üretilmektedir. PE-X boruların PE-Xa, PE-Xb, PE-Xc şeklinde isimlendirilen alt sınıfları mevcuttur. Moleküller arası bağ yoğunluğu c ' den a ' ya doğru artmaktadır ve bağ yoğunluğuna paralel olarak borunun basınca ve ısıya dayanımı da artmaktadır ancak buna karşılık esneklik özelliği azalmaktadır. Bu da uygulamalarda zorluk çıkarmakta ve boruların esneklik kazanması için ısıtılarak döşenmesini gerektirdiği için zaman ve işçilik kaybına neden olmaktadır. PE-RT borularda ise, kullanılan hammadde ve geliştirilen özel yöntemler sayesinde en yüksek esnek yapı yakalanırken borunun basınç ve ısı dayanımı da aynı yüksek oranda korunabilmektedir.
Mevcut döşemeden ısıtma standardı DIN 4726?ya göre boru 2,5 emniyet faktörü ile en az 50 yıl ömre sahip olmalı ve mevcut boyutlandırma tolerans seviyelerini karşılamalıdır. Danfoss PE-RT boru Dowlex 2388 boru hammaddesinin moleküler yapısı ve oksijen bariyerinin boru duvarının tam ortasında yer alması neticesinde bu özelliklere sahiptir. Oksijen bariyeri EVOH?un boru duvarı ortasında olması, boruda mekanik bozulma olmaksızın daha düşük bükme çaplarına eğilmesine olanak sağlar.
 

   

DANFOSS Döşemeden Isıtma Borularında Oksijen Bariyeri Korumadadır.

DANFOSS Döşemeden Isıtma Borularında Oksijen Bariyeri Korumadadır.
Oksijen bariyerinin nerede olduğu önemsiz gibi görünebilir. Ancak gerçek şudur ki ; harici, boru dışında olan EVOH katmanı boru et kalınlığına eklenmez. Bunun sebebi 95 °C ' de yapılan testler sırasında, yüzlerce saat sonra EVOH katmanı sıcak su ve oksijen saldırısına maruz kalır. Sonrasında bozulur, çatlar ve borunun dayanıklılığına ve ürün ömrüne zarar verir. Fakat ısıtma boruları 95 °C'ye maruz kalmaz ve bu test neden gerekli diye düşünülebilir. Fakat birisi 50 °C'den hareketle ürün ömrü hesap eder ise tehlike orada başlar. Çünkü 10-15 yıl sonra oksijen bariyeri tamamen yok olur veya zarar görürse sistemde sonuç olarak alüvyon veya korozyon oluşur ve kullanılamaz hale gelebilir. Oksijen bariyerinin boru duvarı ortasına yerleştirilmesi sayesinde borunun zarar görmesine sebep olacak dış etkiler ile kalıcı temas etmesi engellenmiş olur. Oksijen bariyerinin zarar görme riski de bu sayede ortadan kalkar.

PE-RT Boru Çeşitleri.

PE-RT borular 16 *2 mm ölçülerinde 250 mt.lik kangallarda imal edilmektedir.

PE-RT zemin ısıtma boruları EVOH oksijen bariyerli ve oksijen bariyersiz olarak da imal edilmektedir.

 

PE RT zeminden borusu esnek bir yapıya sahiptir.

PE-RT borular EVOH oksijen bariyerli yada bariyersiz olarak imal edilir.

 

PE-RT Zemin Isıtma Malzeme Teklifi Nasıl Hazırlanır ?

Borulu Zemin ısıtma teklifi alabilmeniz için aşağıdaki bilgilerin bize ulaştırılması gereklidir.

 

AŞAĞIDAKİ BİLGİLERİ MAİL YADA FAX İLE BİZE ULAŞTIRIN

 

Binanın mimari projesi ( Her oda mahal ismi ile verilmelidir)

Binanın bulunduğu il ve ilçe                    :

Binanın konumu                                       : Ayrık yada bitişik yapı

Rüzgar Durumu                                        :

Odalardaki döşeme malzemesi            : Ahşap yada seramik / taş cinsi

Binanın  malzeme yapısı                         : Yalıtım sınıfı yazılmalıdır

Pencere malzemesi ve camları                

Telefon numaranız

Email adresiniz

 

Binada ısıtma yapılmayacak alanlar var ise bunları belirtiniz.Firmamız tarafından yapılan hesaplamalarda uluslararası konfor şartları gözönünde bulundurulur.

 

25 Yıldır yerden ısıtma sistemleri kurulumu yapan firmamızın binlerce uygulamasından bugüne kadar kendiliğinden oluşan  herhangi bir arıza oluşmamıştır.

   

PE-RT borularla kendi yerden ısıtmanızı kendiniz yapabilirsiniz .

Binanızın mimari projesini ve özelliklerini bize ulaştırırsanız size ücretsiz olarak yerden ısıtma hesabınızı yaparız. Öncelikle toplam tutarlı bir teklif sunarız . Teklifimizi onaylamanız durumunda projenizde kullanılacak malzeme dökümleriyle birlikte montaj ayrıntılarını kapsayan ekler size ulaştırılır. Her mahal için döşenecek boru miktarları size bildirilir.

 

İsterseniz malzeme alımından sonra bizden montaj teknisyeni kiralayabilirsiniz.

Teklifimizin onaylanmasından ve malzeme sevkinden sonra montaj için firmamız teknisyenlerinden de yararlanabilirsiniz. Firmamızdan isteyeceğiniz teknisyenlerin günlük bedelleri , iaşeleri ve yol masrafları size ait olacaktır.

 

   

Kendi yerden ısıtmanızı kendiniz yapmak isterseniz mimari projenizi bize mail ile gönderiniz. Uygulama alanları ile ilgili bütün ayrıntıları yazmayı unutmayınız. Size PE-RT boru yanında diğer yerden ısıtma malzemlerinide çıkartarak toplam malzeme teklifi sunarız. İsterseniz uygulama için firmamızdan ücretli eleman da isteyebilirsiniz.

KONERJİ Müh.Isı Sist.Ltd.Şti.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1348 Sok. No: 3 / A Teknik Mlz. İş Mrkz.         Halkapınar – IZMIR-TR
           Tel : + 90 (232) 458 32 52 ( PBX )           Fax: +90 (232) 458 32 54   

 

-

-