Kendi Yerden Isıtmamı Kendim Yapabilir miyim ?

 

 

Yerden Isıtma ; projelendirmeden uygulamaya kadar uzmanlık gerektiren bir konudur. Uzman mühendislerce hesaplamalar yapılmalı ve uzman teknik elamanlarca uygulanmalıdır.

 

Kendi yerden ısıtmanızı kendiniz yapmak istemeniz durumunda mimari projenizi bize ilettiğinizde size kolay montajı yapılabilen malzemelerle malzeme teklif çalışması yapmaktayız.

Malzeme alım onayınız sonrası her mahalde ne kadar boru döşeyeceğinizi ve boru uzunluklarını projeniz üzerinde şematik olarak işaretleyip gönderiyoruz.

 

Malzeme alım onayı öncesi yerleşim projesini ücret karşılığında yapmaktayız. Daha sonra malzeme alımınız olursa bu ücreti malzeme tutarınızdan iskonto yaparak düşüyoruz.

Malzemelerinizi Türkiye.nin tamamına uygun nakliye araçları ile gönderiyoruz.

Danfoss ürünlerinde 3000 TL + KDV ( 2018 yılı ) alımlarınızda Modülasyon Paneli hariç olmak üzere tüm Türkiye sevkiyatlar ücretsizdir.( Schenker - ARKAS noktalarına )

 

Modülasyon paneli nakliyeleri ücretlidir.

Standart modülasyon panellerimiz MODPAN marka ve 550 gr / m2 dir.

 

Sisteminizin büyüklüğüne veya isteğinize göre oda termostatlı sistem malzeme teklifini de hazırlamaktayız.  Oda termostatlı sistem uygulaması klasik sisteme göre daha zordur. Her odanın boru metrajı hesabı çok iyi yapılmış olmalı , balanslı  ( reglajlı ) kollektör kullanılmalıdır.

 

Sistem birçok malzemenin bir araya gelmesi ile oluşur. Ana malzemeler modülasyon paneli , kollektör , kollektör kutusu , boru , kenar yalıtım bantı , u klips , köşe düzeltici , ana kesme vanası sayılabilir.

Otomasyon yapılacaksa reglajlı kollektör , oda termostatı ve ana kontrol grubu ilave edilir.

Isıtma yanında yerden serinletme yapılacaksa yer sensörü ve buna uygun termostatlar seçilmelidir.

Termostatlar analog göstergeli veya dijital göstergeli olabilir.Dijital göstergeliler de programlanabilir ve wi-fi erişimli gibi alt gruplara ayrılmaktadır.

Termostatlı sistemler klasik sistemlere göre uygulaması zordur. Bu nedenle teknik olarak sisteme hakim kişilerce uygulanmalıdır.

 

 
 
 

Markalar

 
modpan yardımcı montaj ürünleri pe-rt borular boru ve otomasyon ürünleri kablolu ısıtıcılar ve termostatlar

Modülasyon paneli

Kenar yalıtım bantı

Kollektör kutusu

U kLİPS

Kollektör vanası

Şap katkısı

PE-RT boru

PEXAL boru

PE-RT boru

PE-Xa boru

Termostat

Kollektör

Balans vanası

Otomasyon

Isıtma kablosu

Termostat

Otomasyon

 

3 Türlü yerden ısıtma sistemi vardır .

 

1. Sulu Borulu :

Borulu sistem inşaat veya tadilat aşamasında uygulanır. Zemininiz mevcut halinden yaklaşık 7 ile 9 cm yükselecektir. Borulu sistemde boru döşeme öncesi zemine modülasyon paneli serilir. Modülasyon paneli hem ısı yalıtımı yapar hem de boruların istenen modül aralığında döşenmesini sağlar.

Kenar ısı yalıtım bantı genleşen şapın genleşerek betonun çatlamasını önler aynı zamanda kenarlara ısı kaçışını engeller.

Kollektör kutusu dağılımların yapıldığı , aynı zamanda termal vana ve kollektörlerin takıldığı ana kontrol noktasıdır.

Kollektörler boruların dağılımlarını yapar. Kollektörler kendi içlerinde birçok özelliğe sahiptir. En basit kollektörlerde balans ayarı yapılamadığı gibi otomasyona da uygun değildir. Reglajlı kollektörler de ise boru hatlarının uzunluklarına göre balans ayarı yapılır ve otomasyona uygundur.  En gelişmiş kollektörler de ise balans ayarı yanında debimetre mevcuttur. Her hatta giden su debisi buradan okunabilir.

Borulu sistemde oda bazında kontrol için oda termostatları kullanılır. Oda termostatları da kendi içlerinde birçok özelliğe sahiptir. Analog basıc termostat kullanılabileceği gibi kendi aralarında haberleşebilen son derece gelişmiş otomatik balans ayarı yapabilen termostatlarda mevcuttur.

Sistem dizaynları düşük sıcaklık beslemesine göre yapılmalıdır. Düşük sıcaklık beslemelerinde boru miktarı daha fazla çıkacaktır fakat kullanımda daha düşük enerji bedelleri ödenecektir.

Sistemde her türlü döşeme kullanılamaz. Isı iletkenliği yüksek olan malzeme kullanılmalıdır. Özellikle laminant parke döşenecekse dikkat edilmesi gereken birçok seçim kriteri bulunmaktadır. Normal kullanımda parkeler zeminden gelen soğuğu kesmek amaçlı olarak kullanılmışlardır. Yerden ısıtmada ise zeminden gelen ısıyı kesmeyen malzeme tercih edilmelidir.

Parke kullanılmak istenen bölgelerde ısı kaybı hesabı ve parkenin ısı iletimine göre zeminden elde edilecek ısı kazancı hesaplanmalıdır. Isı kaybını karşılıyorsa laminant parke döşemeye izin verilir.

Sulu borulu sistem için doğalgazlı kombi-kazan , ısı pompası , katı yakıtlı kazan besleme için kullanılabilir. Gerekli besleme suyu sıcaklığı genellikle 35 ile 50 C arasındadır.

Borulu sistemde modülasyon panelinin kalitesi ile borunun esnekliği iş yapımını kolaylaştıran yada zorlaştıran etkenlerden birisidir.  Pex-a ve PE-RT borular +5C ortam şartına kadar ısıtma yapmadan döşenebilen borulardır.

PEX-a borular çapraz bağ oranının en yüksek olduğu boru grubudur. Firmamızdaki bütün borular oksijen bariyerlidir. Oksijen bariyersiz borular sistemin kısa zamanda tortu oluşturmasına neden olurlar.

Her borunun kendine ait karekteristik özellikleri vardır. Bunlar basınç dayanımı , ısı iletkenliği , dönüş çapı , çalışma basıncı ve çalışma sıcaklığı şeklinde değişkenlik gösterir , Bu nedenle alınan boruya uygun döşeme şekli belirlenmelidir.

Birçok kişi veya usta bu özellikleri bilmeden sitem kurmakta fakat sonuçları olumsuz olabilmektedir.

Konerji kurucu ortaklarının 30 yıllık döşemeden ısıtma tecrübesi ile size en uygun malzeme önerilerinde bulunur.

 

2. Elektrik Kablolu :

Kablolu sistem inşaat aşamasında yada tadilatta uygulanır. Firmamız Danimarka firması olan Danfoss DEVI ürünlerini kullanmaktadır.

Sistem zeminden yaklaşık 5 ile 7 cm ek bir yükselti oluşturur.

Bakımsız ve son derece güvenli bir sistemdir. Isıtıcı kablolar 20 yıl garantiye sahiptir. Her mahal kendi başına ayrı termostat vasıtası ile kontrol edilir. Termostatların analog , dijital , dokunmatik ve wi-fi uzaktan erişimli olmak üzere seçenekleri mevcuttur. Sistem hem zemin hem de istenirse ortam sensörlü olarak kontrol edilebilir.

Kablolu sistem yaşam alanın tamamına uygulanabileceği gibi istenirse bölgesel olarakta ılık zemin amaçlı kullanılabilir.

 

3. Karbon folyolu yüzey ısıtma :

Folyolu yüzey ısıtma parke altına yada duvardan duvara halı altına uygulanır. Bitmiş binalarda da uygulanabilir. Sistem yine uygun termostatlar ile zemin ve ortam sıcaklığına göre çalışır.

Zeminde 5 mm yükselti oluşturur.

Karbon yüzey ısıtmada ürünleri işlenmemiş olarak alabileceğiniz gibi isterseniz odanızın ölçülerine göre firmamız da hazırlayabilir.

 

 

YERDEN ISITMA PANELİ , YERDEN ISITMA BORUSU , YERDEN ISITMA DOLABI , YERDEN ISITMA KOLLEKTÖRÜ VE OTOMASYONU KADAR KOMPLE GÜVENİLİR ÇÖZÜMLER

   
 

 

KENDİ BORULU YERDEN ISITMA SİSTEMİNİZİ YAPMAK İÇİN ADIMLAR...

 

 

kendi yerden ısıtmanızı yapmak uygulaması kolay olan ürünlerle mümkündür.

 

Öncelikle ısıtma yapılacak mahalin duvar çevresine kenar ısı yalıtım bantı yapıştırılır.
 

bütün yüzey modpan modülasyon paneli ile kaplanır.

 

 Bütün yüzey Modpan yerden ısıtma modülasyon paneli ile kaplanır.
 

hesap edilen boru aralıkları ve boru uzunluklarına göre döşeme tamamlanır.

 Hesap edilen boru aralıkları ve boru boylarına göre serme işlemi tamamlanır. Reglaj ayarlı kollektörler ile her hattaki boru uzunluğu 40 ile 140 Mt arasında olabilir. Reglaj hesaplamaları projedeki değerlere göre ayarlanır. Borular malzeme yapısına göre 8 ile 25 cm dönüş çaplarına göre döşenebilir. Bu nedenle ısıtma cihazınız yok ise kolay , ısıtma gerektirmeden döşenebilen borular tercih edilmelidir. Bu seçimlerde firmamız size destek verecektir.

 

 

 Döşeme işlemi sonrası uygun özelliklerdeki şap ile sistemin üzeri kapatılır. Minumum şap 5 cm olmalıdır.

SELF SERVİS YERDEN ISITMA

Günümüzdeki pratik ürünlerle  birçok uygulama kullanıcılar tarafından yapılabilmektedir. Yerden ısıtma malzeme teknolojisinin gelişmesi ile zemin ısıtma sistemleri de kullanıcılar tarafından rahatlıkla yapılabilmektedir. KONERJI tarafından sizlerin kendi yerden ısıtma sisteminizi yapabilmeniz için kolay uygulanabilen malzemelerden seçim yapılmaktadır.

KENDİ YERDEN ISITMANI KENDİN YAP...

Yerden Isıtma Projelendirmeden uygulamaya kadar uzmanlık gerektiren bir konudur. Uzman mühendisçe hesaplamalar yapılmalı ve buna uygun uygulama yapılmalıdır.

Kendi yerden ısıtmanızı kendiniz yapmak istediğinizde sizin için seçtiğimiz malzemeleri kullandığınızda çok rahatlıkla uygulama yapabilirsiniz. Seçmiş olduğumuz  malzemeler son derece kolay işlenebilen malzemelerdir.

Aşağıda alternatifli paketler oluşturulmuş olup ; mimari projenizi gönderdiğinizde ücretsiz malzeme ve fiyat teklifinizi kesin olarak alabilirsiniz. Aşağıdaki örnekler bilgi amaçlı olup projenize bağlı olarak kesin hesaplamalar yapılmalıdır.

Self Servis yerden ısıtma sistemlerimizde projenizin tarafımıza ulaşmasından sonra size yazılı teklif sunulacaktır.

danfoss yerden ısıtma borusu , danfoss ısıtma borusu , danfoss döşemeden ısıtma

 

KENDİ KABLOLU DÖŞEMEDEN ISITMANI KENDİN YAP

KABLOLU ZEMİNDEN ISITMA KURULUMU , elektrikli yerden ısıtma kurulumu , zminden ısıtma nasıl yapılır ? , döşemeden ısıtma yapımı , kablolu zemin ısıtma , yer kaloriferi , yerden ısıtma maliyeti , zemin ısıtma fiyatları

Elektrik Kablolu Zeminden Isıtma Nedir ?

Kabloların ısıtıcı rezistans olarak kullanıldığı direkt elektrik ile çalışan zeminden ısıtma sistemidir. Kullanılan ısıtıcı kablolar uzun yıllar hizmet verecek şekilde tasarlanmış olup 20 yıl garantiye sahiptirler. ( Uygulama standartlarında belirtilen şartlarda uygulanmışsa )

Kablolu sistem zemin ve ortam sensörlü termostatlar ile kontrol edilir. Termostatsız kullanılamaz. Banyo vb gibi mahallerde zemin sensörlü , yaşam alanlarında ise zemin ve ortam sensörlü termostat ile kullanılır.

 

Kablolu Isıtma Sistemi Nerelerde Uygulanır ?

Elektrik kablolu ısıtmanın birçok kullanım yeri vardır. Kablolu zemin ısıtmanın uygulaması son derece kolaydır. Birkaç kritik noktaya dikkat edildiğinde sistem ömür boyu çalışacaktır. Kablolu ısıtma sisteminin kullanım yerleri :

1. Ev içi tam ısıtma veya Ev içi ılık zemin ısıtması

2. Banyo zemin ısıtma - Banyo tam ısıtması

3. Mutfak zemin ısıtma

4. Bina içi merdiven ısıtma

5. Türk hamamı ısıtma

6. Fin hamamı ısıtma

7. Buhar banyosu zemin ve duvar ısıtma

8. Soğuk hava deposu zemin ısıtma

9. Rampa Isıtma

10 .Hayvan Barınakları ısıtması

11. Havuz çevresi ısıtma

12. İşyer i - Ofis ısıtması

13 . Yarı açık alan ısıtması ( CAFE-RESTORAN vb )

14. Sera kök ısıtması vb.

 

Kablolu Zemin Isıtma Malzeme Teklifi Nasıl Hazırlanır ?

Kablolu zeminden ısıtma sisteminde her mahal ( oda , bölge , zone ) ayrı termostatlarla çalıştırıldığı için her oda yada bölmenin alanına ihtiyaç vardır.

Elektrik Kablolu Zemin ısıtma teklifi alabilmeniz için aşağıdaki bilgilerin bize ulaştırılması gereklidir.

 

AŞAĞIDAKİ BİLGİLERİ MAİL İLE BİZE ULAŞTIRIN

 

Her odanın m2 cinsinden ölçüsü yada mimari ölçülü projesi ( Her oda mahal ismi ile verilmelidir)

Binanın bulunduğu il ve ilçe                    :

Binanın konumu                                   : Ayrık yada bitişik yapı

Rüzgar Durumu                                    :

Odalardaki döşeme malzemesi                 : Ahşap yada seramik / taş cinsi

Binanın  malzeme yapısı                         : Yalıtım sınıfı yazılmalıdır

Pencere malzemesi ve camları

Telefon numaranız

Email adresiniz

 

Binada ısıtma yapılmayacak alanlar var ise bunları belirtiniz.Firmamız tarafından yapılan hesaplamalarda uluslararası konfor şartları gözönünde bulundurulur.

ELEKTRİK KABLOLU ZEMİNDEN ISITMA MALZEMELERİ

devireg opti

DEVI Döşemeden Isıtma Termostatları ; İki modelden oluşmaktadır.

Dijital Göstergeli Uzak Sensörlü Termostat,

  Özellikler :

- 13 A / 220 Volt

- Ortam ve 2. Uzak Sensör

- Ortam , uzak sensör yada ortam ve uzak sensör çalışma ayarı

   

DEVI MANUEL AYARLI ZEMİN ISITMA TERMOSTATLARI

 

  Özellikler :

- 15 A / 220 Volt

- Ortam ve 2. Uzak Sensör

- Ortam , uzak sensör yada ortam ve uzak sensör çalışma ayarı

- Sıva Altı model

- Tek tuşla açma - kapama

- Çok şık dizayn

- Elektrik düğmesi boyutlarında

- Ayar aralığı 5 / 35 C

   
yerden ısıtma termostatı

 

TOUCH-DOKUNMATİK EKRANLI

Zemin ısıtma termostatı

Dokunmatik ekranlı

Programlı

 

yerden ısıtma termostatı

 

ısıtma kablosu , elektrikli zemin ısıtma , kablolu yerden ısıtma , yer kaloriferi , banyo zemin ısıtma , mutfak zemin ısıtma

ZEMİN ISITMA KABLOSU

 

Elektrik kablolu zemin ısıtma sistemlerinde kullanmış olduğumuz kablolarımızda manyetik alan koruması mevcutdur.

 

Her kullanım yerine uygun bir kablo çeşidi mevutdur. 10 Watt / mt. ile 30 Watt/ mt. arasında kablo güçlerimiz mevcutdur.

 

Kablolarımız 20 Yıl garantilidir. Garantinin geçerli olabilmesi için montaj şartlarına uygun olarak uygulama yapılmış olmalıdır.

   

kablo tutucu , zemin ısıtma montaj bantı , yerden ısıtma bantı , elektrikli ısıtma montajı

KABLOLU ISITMA İÇİN ÇELİK MONTAJ BANTI ( FESTEBANT )

 

Kablolu ısıtma sistemlerinin zemin yada duvara montajı için kullanılır. Her bir festebant 25 mt.lik rulolar halindedir.

 

Kablo tutucuları 25 mm.lik montaj aralığına göre hazırlanmıştır. ( Kablolalama da minumum dönüş 50 mm olmalıdır. )

   

 

 

KENDİ KARBON FİLMLİ ZEMİNDEN ISITMANI KENDİN YAP

 

En pratik yerden ısıtma ürünüdür.

Folyoların iki tarafında bulunan bakır şeritlere 220 V - 50 Hz elektrik bağlanmasıyla ısınmaya başlar. Folyolar yaklaşık 15 sn.de ısınır. Zemin döşeme malzemesine bağlı olarak 10 - 15 dakikada yüzey ısınmaya başlar. Sistem de yer sensörlü termostat kullanılabileceği gibi yer ve ortam sensörlü termostat ta kullanılabilir.

Ortam ısıtmada kullanılan folyolar PTC olduğunda daha az enerji tüketimi mümkündür.

Folyolu ısıtmada da ortam ve zemin sensörlü termostat kullanılır.

Folyo ısıtıcı altına tabana ısı geçişini önlemek için iyi bir ısı yalıtımı da yapılır.

yüzey ısıtma folyosu

   

Karbon ısıtma filmi nedir ? Karbon ısıtma filmleri % 100 elektrik enerjisi ile çalışan belirli ölçülerde ve değişik güçlerdeki ısıtıcı filmlerdir. Karbon ısıtma filmleri birçok çeşide sahiptir.

Karbon Isıtma Filmi ( Yüzey ısıtma ) Nedir ?

Karbon ısıtıcı :  % 100 elektrik enerjisi ile çalışan belirli ölçülerde ve değişik güçlerdeki ısıtıcı filmlerdir. Karbon ısıtma filmleri birçok çeşide sahiptir.

KONERJİ Müh.tarafından 2004 yılından beri kullanılmaktadır.

KONERJİ Müh.Ltd.tarafından kullanılan ısıtıcı filmler Güney Kore.den ithal edilmektedir.

Isıtıcı filmlerimiz imal tarihinden itibaren kullanım ve montaj hataları hariç 5 yıl garantilidir.

 

 

karbon ısıtma filmleri nerelerde kullanılır ? . Isıtma filmleri ıslanma riski olmayan ve yüzer döşeme dediğimiz bütün döşeme altlarında kullanılır.

Karbon Isıtma Filmleri Nerelerde Kullanılır ?

Isıtma ihtiyacının olduğu birçok alanda uygulanır.  Islak bölgelerde kullanılması risklidir.

- Yüzer parke altında ılık zemin amaçlı

- Yüzer parke altında tam ısıtma amaçlı

- Boydan boya halı altında

- Boydan boya PVC döşeme altında

- Ayna arkasında buğu önleme amaçlı

 

Karbon ısıtma filmleri yapıştırma türü malzemelerin altında kullanılmaz. Lamine parke altında kullanılmaz.

 

Banyo zeminlerinde kullanılmaz. Yerden ısıtmaya uygun yapıştırma olmayan parkelerin altında kullanılır. Karbon filmler kontrollü bir termostatla kullanılır.

 

 

% 100 ısıtma maçlı karbon filmle bina ısıtma .

Karbon Isıtıcılar Nasıl Uygulanır ?

Öncelikle ısıtıcı filmimizin altına mahalin tamamına ısı yalıtımı uygulanır. Kullandığımız ısı yalıtım malzemesi 5 mm kalınlığında bir tarafı alüminyum lamine edilmiş PE ısı yalıtımıdır. Parke yada halı döşeme işleminden önce bu filmler duvardan duvara olacak şekilde zemine yapıştırılır.

Isı yalıtımından sonra karbon filmler hazırlanan boyutlarda ısı yalıtımı üzerine serilir. Isıtıcı filmler arasında 5-10 cm minimum boşluk bırakılır.

Isıtıcı filmlerin serilmesinden sonra termostat montajı yapılır ve kablo uçları bu termostata monte edilir.

   
   

 
1348 Sok. No: 3 / A        Yenişehir – IZMIR-TR
           Tel : + 90 (232) 458 32 52 ( PBX )             Fax: +90 (232) 458 32 54   

 

-

-