-

-



Duvardan ısıtma / Serinletme

-

 

Yerden Isıtma Planlama ve Montaj Süreleri

yerden ısıtma montaj süreleri ne kadardır ?

 Yerden ısıtma uygulamalarımızı üç ana grupta topluyoruz.

1. Borulu Sulu Yerden Isıtma

Modülasyon paneli ve esnek borularla yapılan montajlarda 70 m2 / 1 gün ( 3 kişi ).

Montaj süresini ; borunun esnekliği , döşeme anındaki ortam sıcaklığı da etkilemektedir. Modülasyon paneli yerine XPS düz izolasyon kullanılması halinde montaj süresi 2 kat artmaktadır.

Termostat ve otomasyon sistemi ayrıca süreye ilave edilir.

Kolon hattı ve kollektör kutu montajı tamamlanmış olmalıdır.

2. Elektrik Kablolu Zeminden Isıtma

İzolasyonu hazır ise 70 m2 / gün ( 3 kişi ) , izolasyonu hazır değil ise 50 m2 / gün.

Termostatlara elektrik beslemesi hazırlanmış olmalıdır. Özel uygulamalar da bu süre değişebilmektedir.

3. Karbonik Filmle Döşemeden Isıtma ( yüzey ısıtma )

İzolasyonu hazır ise 80 m2 / gün ( 2 kişi ) , hazır değil ise 60 m2 / gün .

Termostatlara veya panoya besleme hazırlanmış olmalıdır.

Hamam ısıtma :

Hamamlar elektrik kablolu ve sulu borulu olarak ısıtılabilir.

Elektrik kablolu 10 - 15 m2 gün , sulu-borulu 20-30 m2 gün .

 

yerden ısıtma , borulu yerden ısıtma , sulu borulu yerden ısıtma , tabandan ısıtma nasıl yapılır ?, yerden ısıtma uygulama süresi

SULU BORULU YERDEN ISITMA

Uygulama Zamanı : Kaba İnşaat ; Borulu yerden ısıtmanın yapılabilmesi için uygulama alanının kaba inşaat yada tadilat aşamasında olması gerekmektedir.Eğer binanın taban döşemesi yapılmışsa borulu yerden ısıtma yapılamaz.

BORULU YERDEN ISITMA NE TÜR CİHAZLARLA ÇALIŞIR ?

Borulu sulu zeminden ısıtma sistemleri 40 - 45 C sıcak su ile çalışır . 40-45 C sıcak su verebilen her türlü ısıtıcı kullanılır. Doğalgaz , kömürlü kazan , motorinli kazanlar , ısı pompası , güneş enerjisi destekli ısıtıcılar , elektrikli kombi ..vb

BORULU YERDEN ISITMADA ZEMİN NE KADAR YÜKSELİR ?

Modülasyon paneli ile yapılan uygulamalarda şap dahil  yaklaşık 65-75 mm zeminden yükselme oluşur ve bu baştan planlanmalıdır.

BORULU YERDEN ISITMADA TABANA NELER DÖŞEYEBİLİRİZ?

Yerden ısıtmada döşenen üst malzeme ısıyı geçiren malzeme olmalıdır. Üst döşeme malzemesine göre yerden ısıtma analizi yapılmalıdır. Her malzemenin ısı iletimi farklı olduğundan üst malzemeye göre yerden ısıtma boru hesabı yapılır.Ahşap tür malzeme ile mermer-granit malzeme arasında % 30-35 oranında boru miktarı değişir.

   

borulu yerden ısıtma , zeminden ısıtma , zemin ısıtma , borulu döşemeden ısıtma

BORULU YERDEN ISITMA NASIL YAPILIR ? NASIL UYGULANIR?

Bütün yerden ısıtma sistemlerinde öncelikle iyi bir ısı yalıtımı yapılır. Günümüzde hem ısı yalıtımını hemde boruların belirli modüllerde döşenmesini sağlayan modulasyon panelleri ile montaj işlemeleri çok kısa zamanda çok daha güvenli olarak yapılmaktadır. Modülasyon panellerinin aralıklarına döşenen borular her katda binanın merkezinde bulunan dağıtıcı ve toplayıcılara bağlanır. Dağıtıcı ve toplayıcı kollektörlerden ana ısıtıcıya bağlantılar yapılır.

BORULU YERDEN ISITMA MONTAJ SÜRESİ NE KADARDIR?

Ana kolon hatları yapılmış , kollektör ve kutuları monte edilmiş bir binada modülasyon panelli sistem ile 2 teknisyen günlük 100 m2 alanın döşemesini tamamlarlar.

YERDEN ISITMANIN TESTLERİ NASIL YAPILIR ?

Borular fabrikasyon olarak test edilmiş olmasına rağmen döşeme anında ve döşeme bitimindede ayrıca testlere tabi tutulurlar.Firmamız tarafından yapılan uygulamalarda borular ısıtıcılarımız ile ısıtılır ve sıcak olarak döşeme yapılır , böylelikle kılcal çatlamaların önüne geçmekteyiz.Döşeme işlemi sonrası basınç testi yapılır ve test gözlem göstergesi ile işin teslimi yapılır.

   

YERDEN ISITMANIN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Yerden ısıtma sistemlerinde kullandığımız boru ve diğer montaj parçaları son derece özenle imal edilmiş ve testlerden geçirilmiş malzemelerle uygulanır. Montaj teknisyenlerimiz montaj aşamasında ve montaj bitiminde bütün testleri yaparak güvenli bir şekilde iş teslimini yaparlar. Kullandığımız borular plastik esaslı olup teorik çalışma ömürleri 100 yıl ve üzeridir.

YERDEN ISITMA GÜVENLİMİDİR?

Yerden ısıtma bilinçli olarak uygulandığında en güvenli sistemdir. Neden Güvenlidir? Yerden ısıtma sistemimizde tabana döşenen borularda kesinlikle ek yapılmaz. Modülasyon paneli ile uygulandığında borular güven altında bina ömrü kadar hizmet verecektir.

BORULAR KAZAEN DELİNİRSE NE YAPACAĞIZ ?

Borularımızı kazaen delerseniz tamiri son derece kolaydır. Delinen bölüm 40 cm civarında açılır , tamir parçasıyla tamir edilip kapatılır.

BORULAR DELİNİRSE EVİMİ SU BASAR MI ?

Bir dairede bulunan yerden ısıtma borularında toplam olarak yaklaşık 150-200 litre su vardır , kazaen boruları delerseniz 50 litre civarında su boşalacaktır.

   

yerden ısıtma nasıl uygulanır , tabandan ısıtma avantajları nelerdir

YERDEN ISITMA DÜŞÜK SICAKLIKTAKİ SUYLA NASIL ISITIYOR?

Yerden ısıtmada binanın tüm tabanı ısıtıcı görevi görmektedir , çok büyük bir ısıtıcı yüzey oluştuğundan çok daha düşük sıcaklıklarla ısıtma sağlıyor. Diğer bir tekende dizayn sıcaklığıdır. Yerden ısıtma sistemi düşük sıcaklık yada yüksek sıcaklığa göre dizayn edilebilir. Yüksek sıcaklık dizaynında daha az malzeme kullanılır , ilk kurulum maliyeti düşük olur fakat ömür boyu yüksek enerji faturası ödersiniz. Firmamız düşük sıcaklık beslemesine göre dizayn ve uygulama yapmaktadır böylece ömür boyu düşük enerji bedelini garanti altına almış oluyoruz. Uygulamalarımız ile 40 hatta 35 - 32 C lik besleme suyu sıcaklığı yeterli olabilmektedir.

KONFOR SICAKLIKLARI NEDİR ?

İnsanların yaşam mahallerindeki olması gereken sıcaklıklardır. Bütün mahaller için ayrı sıcaklık değerleri uluslararası kuruluşlarca belirlenmiştir. Türkiye.de ise Makina Mühendisleri Odasınca belirlenmiş konfor sıcaklıkları esas alınarak hesaplama yapılır. Örnek vermek gerekirse salonlar 22 C , yatak odaları 20 C , mutfaklar 18 C , banyolar ise 24 C.ye göre hesaplanır.

   

kablolu yerden ısıtma nedir ? , elektrikli yerden ısıtma nasıl yapılır ? , kablolu ısıtma yapım süresi ne kadardır ?

 KABLOLU ELEKTRİKLİ YERDEN ISITMA NEDİR ?

Rezistans özellikli kablolar ile ile yapılan döşeme altı ısıtma sistemine verdiğimiz isimdir. Kabloların belirli bir dirençleri ve ısıl güçleri vardır , konut ve ofis ısıtılmasında kullanılan kablolar genellikle 16 - 17-18 Watt/metredir.

 ISITICI KABLOLAR HANGİ AŞAMADA DÖŞENİR ?

Elektrikli kablolar kaba inşaat aşamasında son zemin şapı öncesi yada tadilat aşamasında uygulanır.

 ELEKTRİKLİ YERDEN ISITMA NEDEN TERCİH EDİLİR ?

Elektrikli yerden ısıtma doğalgazın olmadığı her yerde çok ekonomik işletme şartları sağlarlar. Kablolu zeminden ısıtma çok kontrollü bir ısıtma şeklidir. Her oda bağımsız olarak sıcaklık kontrolüne sahiptir.Kablolu ısıtmada kaybolan enerji yoktur.Elektrikli yerden ısıtma makina dairesi gerektirmez , termostatdan ısıtma sistemi açıldığında her yerde aynı anda ısıtma başlar , üst döşemeye bağlı olarak 10-30 dakikada ısıtmayı tamamlar.

 

ısıtıcı kablo

DEVI elektrik kablolu zeminden ısıtma kablosu

Isıtıcı kablolar muhtelif boy ve güçte fabrikasyon olarak hazırlanmıştır. Kablolar eklenemez ve kesilemez . Bu nedenle projelendirmede güç ve kablo modelinin seçimi iyi yapılmış olmalıdır.

 

   

elektrikli yerden ısıtma , zemin ısıtma , döşemeden ısıtma

ELEKTRİKLİ YERDEN ISITMADA ELEKTRİK ÇARPAR MI ?

Firmamız tarafından yapılan uygulamalarda kablolarda ek yapılmaz ve mevcut sonlandırılmış kablolar kesilmez. Kullandığımız kablolar kullanım yerlerine göre seçilir ve ez 5 katmanla korunmaya alınmış kabloları kullanırız. Hamam ısıtmada kullandığımız kablolar çok güçlü ve çok korumalı çelik zırhlı kablolardır.Isıtıcı kablolarımız su içerisinde bile çalışsa herhangi bir tehlike arzetmez.

ISITMA KABLOLARI MANYETİK ALAN OLUŞTURMAZ MI ?

İçerisinden elektrik akımı geçen bütün kablolar sağlık açısından zararlı olan manyetik alan oluştururlar fakat ısıtmada kullandığımız kablolar manyetik alan korumalı olduğundan manyetik alan oluşturmaz.

ISITMA KABLOLARININ ÖMÜRLERİ KAÇ YILDIR ?

Isıtma kablolarımız 10 yıl uluslararası garantiye sahip olup kablo markasına bağlı olarak 60-100 yıl çalışma ömürleri öngörülmüştür.

   

elektrikli yerden ısıtma , elektrikli zeminden ısıtma , tabandan ısıtma , döşemeden ısıtma

KABLOLU YERDEN ISITMA NERELERDE KULLANILIR ?

Kablolu zeminden ısıtma sistemleri Türk Hamamı ısıtılmasında , ev zemin ısıtılmasında , ofis ısıtılmasında , merdiven ısıtılmasında , rampa ısıtılmasında , duvar ısıtılmasında , banyo zemin ısıtılmasında , mutfak zemin ısıtılmasında inşaat aşamasında uygulanır.

KABLOLU ZEMİNDEN ISITMA NE KADAR ELEKTRİK HARCAR ?

Bütün ısıtma sistemleri binalardaki ısı kaybını karşılamak amacıyla çalışır ve enerji tüketirler . Kesin olarak tüketim miktarını önceden tesbit etmek imkansızdır , ancak yaklaşık bir değer tesbit edilebilir. Kablolu yerden ısıtma sistemi çok kontrollü ve kayıpsız bir ısıtma sistemi olduğundan enerjiyi çok kontrollü olarak tüketmektedir. Ortalama elektrik tüketim bedeli 100 m2 ara kat bir ev için 250-300 Tl civarında olmaktadır . ( Binanın yalıtım durumu , bulunduğu il ve kullanıcı ayarlarına göre bu değerler değişir ) Firmamız tarafından yazılımı yapılan program aracılığı ile yaklaşık tüketim hesaplamaları yapılmaktadır.

KABLOLU ELEKTRİKLİ ZEMİNDEN ISITMADA SICAKLIK KONTROLÜ

Elektrikli zeminden ısıtmada sıcaklık kontrolü termostatlar vasıtası ile kontrol edilir. Her oda yada mahal ayrı bir termostatla kontrol edilir ve istediğiniz sıcaklıkta sabit tutulur.

 

   

karbonik ısıtıcı , karbon ısıtıcı , ısıtma filmi , karbonik ısıtıcı filmi

KARBONİK FİLMLE ZEMİNDEN ISITMA NEDİR ?

Diğer adı yüzey ısıtmadır. En hızlı tepki veren döşemeden ısıtma yöntemidir.

Karbon ısıtma filmleri ile yapılan ısıtma türüdür. Karbon ısıtma filmleri laminasyon yöntemi ile imal edilirler ve ısıtıcı filmlerin içerisinde rezistans yada tel yoktur bunun yerine karbon zerrecikleri vardır.

KARBONİK FİLMLE ISITMA NERELERDE KULLANILIR ?

Karbon ısıtıcı filmler üst döşeme altına uygulanır . Karbon ısıtıcı filmler ıslak hacimlerde kullanılamaz. Karbon ısıtma filmleri laminant parke , halı yada pvc altında tamamen kapatılarak kullanılır. Karbon ısıtma filmleri çıplak olarak kullanılamaz .

KARBONİK FİLMLER NASIL UYGULANIR ?

Karbon ısıtıcı filmlerimizin tabanına alüminyum laminasyonlı ısı yalıtım malzemesi döşenir ve üzerine hesaplanan değerdeki ısıtıcı filmlerin montajı yapılır. Her mahale termostat takılarak zemin ısıtma sistemi tamamlanır.

 

Bizim Tecrübemiz Sizin En Büyük Güvenceniz Olacaktır.

 

 

-

© Sitede bulunan fotoğraf ve bilgiler firmamıza ait olup izinsiz kullanılmaması rica olunur.. -